DE STATUTEN-WIJZIGING. Het komt mij voor, dat de Commissie welke het vvenschelijke eener statutenwijziging zou onderzoeken, te weinig rekening heeft gehouden met het verleden onzer Vereeniging voor K. en L. Een tijdperk van 28 jaren is voldoende om ons een ruime blik te geven op het leven eener vereeniging, is tevens meer dan vol doende om in scherpe lijnen aan het licht te doen treden, wat bevorderlijk en wat hinderlijk op haar voortbestaan werkt. Gun ik mij daarom het voorrecht, het verleden eens in korte trekken de revue te laten passeeren, dan behoeft men inderdaad het feit, dat ik deze vereenigingsjaren niet medegemaakt heb, niet als een nadeel te beschouwen; daardoor wellicht sta ik onpartijdiger, minder beinvloed en dus objectiever tegenover de gebeurtenissen dan hij, die er actief aan heeft deelgenomen, zelf misschien een rol in heeft gespeeld. Ik wil beginnen met mede te deelen, welke conclusie door mij uit het verleden is getrokken, om daaraan het vereenigingsleven te toetsen. Ze is deze: Onze vereeniging is op den verkeerden weg, gaat door de voorstellen nog dieper te gronde, waarom ze terug moet naar haar eerste levensjaren, en weer worden een zuiver wetenschappelijke vereeniging. Daarnaast worde opgericht eene vereeniging, wier leden enkel zijn Landmeters van het Kadaster en van de Domeinen in Nederland, aan welke vereeniging zij overgelaten de behartiging dier groepsbelangen. De Vereeniging voor K. en L. werd in October 1884 opgericht met een wetenschappelijk doel. Wie er aan mocht twijfelen, of het doel niet tevens ware de behartiging der belangen van groepen van ambtenaren leze slechts «Ons doel», het eerste artikel in den eersten jaargang van ons tijdschrift. Op breede basis is de Ver eeniging gefundeerd maar van belangenbehartiging wordt met geen woord gerept. Slechts één woord in het geheele artikel In 't verleden ligt het heden, In het nu wat worden zal.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 49