5i overheerschen of wel er zullen botsingen komen. En die zijn in onze vereeniging niet uitgebleven. Mag ik U ten bewijze daarvan, herinneren aan de buitengewone vergadering op 19 Maart 1907 te Utrecht gehouden Hier werd o. a, aan de orde gesteld de bekende memorieOrganisatie en Reorganisatie van den kadastralen dienst. En toen de Heer van der Veur als medeonderteekenaar dat stuk verdedigde, wees hij er op dat men het geschrift in zijn geheel moest overzien. Maar wat al niet een oppositie van groepen, wier persoonlijke belangen bedreigd werden! Onder den stormaanval der jongere landmeters moest bezwijken, wat grootsch was opgezet. Een tweede voorbeeld: Op de algemeene vergadering van 21 September 1912 werd aan het Bestuur opgedragen om intrekking der achterstandsmaatregelen te verzoeken (een eigen belang), levens werd den 2en December van hetzelfde jaar door ons Bestuur een request met memorie van toelichting en tal van gegevens aan den Minister aangeboden, waarbij de uitmeting van kleine ge bouwtjes enz. werd bewezen te zijn een kwaad voor ons kadaster (alzoo een algemeen belang). En wat verklaart nu het Bestuur in haar rondschrijven van 3 December d. a. v.? Dit: «Naar onze meening zal deze geheele actie die gericht is op afschaffing van onnoodigen kadastralen arbeid morden tegengewerkt of tenietgedaan, (cursiveering van mij), indien uitvoering wordt gegeven aan het besluit der algemeene vergadering bovengenoemd». Met 103 tegen 40 stemmen werd toen dit laatste besluit bij referendum ingetrokken! Zoo vloeiden uit de oneigenlijke verbintenis nadeelen voort voor beide wetenschappelijke en groepsbelangen. Werd in de eerste jaren van haar bestaan op elke vergadering van onze vereeniging steeds een wetenschappelijk onderwerp ingeleid, waarop dan be langrijke besprekingen volgden, in de laatste jaren is dat uitzondering, is daarvoor geen tijd. En wat de landmetersbelangen betreft, ook deze werden niet behartigd, zooals door een vereeniging van landmeters kan worden verricht. Toen de tractementsregeling naar dienstjaren werd ingevoerd, werd het minimum teruggebracht van f 1300 op ƒ1200. Het recht van declareeren volgens Kon. Besl. van 1884 werd voor onze leden pas verkregen, nadat tal van andere dienstvakken reeds lang tot de uitverkorenen be hoorden. En in de laatste dagen zien we zelfs een actie voor

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 51