54 te richten kan door niemand in twijfel worden getrokken. Ook hier weer voordeel op alle linies. In deze broederschap zullen de eigen belangen der leden behartigd worden, waardoor weer veel tijd vrij komt in de wetenschappelijke vereeniging. De niet-land- meters staan buiten dezen bond, maar zij zullen zich er in moeten verheugen, dat niet meer allerhande kwesties worden besproken voor hen van geenerlei belang. En uiteen te zetten, waarom de landmeters deze vereeniging met ingenomenheid zullen moeten begroeten, acht ik overbodig. Rest mij nog aan te toonen de levensvatbaarheid van beide vereenigingen naast elkaar, of juister gezegd het bestaansrecht aan te toonen van de vereeniging voor K. en L. naast de Land- metersvereeniging. Dat deze laatste zal blijven daarover behoeft men zich niet ongerust te maken. Reeds boven heb ik gewezen op het principieele onderscheid, waar ik algemeen en groepsbelang tegenover elkaar stelde. Vollediger wil ik echter citeeren wat de Heer Boer in zijn openingsrede van de 22e Alge- meene Vergadering onzer Vereeniging als zijn meening te kennen gaf. «Indien ik, na gedurende ruim 20 jaren een werkzaam aandeel «te hebben genomen aan ons vereenigingsleven, de vereeniging «voor K. en L. moet karakteriseeren in hare beteekenis vooral «in vergelijking met andere vereenigingen, die eveneens alleen of «hoofdzakelijk uit ambtenaren bestaan, dan zou ik willen zeggen «onze vereeniging is een -wetenschappelijke. «Wetenschappelijk, wegens haar werkmethode. «De wetenschappelijke methode eischt: verzameling en vaststellen «van feiten zonder vooringenomenheid, het maken van gevolg- trekkingen zonder partijdigheid. Eerst nadat alle factoren, die «rechtstreeks of zijdelings van invloed kunnen zijn, nauwgezet «zijn onderzocht, wordt het eindresultaat afgeleid. «Vele vereenigingen werken in omgekeerde orde. Zij stellen «een zeker doel voorop. Het werken van dergelijke vereenigingen «bestaat voorts hierinvoor het voorgestelde doel de argumenten «zoeken en voor de argumenten het feitenmateriaal met eenzijdig- «heid en partijdigheid schiften. Men levert pleidooien, geen wetenschappelijke betoogen». Im Groszen und Ganzen, een pleidooi voor mijn voorstellen! Het punt van uitgang is dus een totaal verschillend en ook het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 54