55 doel, maar daardoor kan het mogelijk zijn beide vereenigingen naast elkaar te laten voortbestaan. Aan beide vereenigingen kunnen krachten worden gewijd een propaganda kan weer worden gemaakt voor de Vereeniging voor K. en L. ook buiten den kring onzer ambtgenooten. En met den uitslag van het bovengenoemd referendum voor me, zie ik voor deze vereeniging nog een lang en nuttig leven weggelegd. Maar zelfs indien men niet zoo optimistisch is gestemd, dan nog zie ik voordeel. Thans immers wordt een voorstel tot statuten wijziging gedaan, en behalve een bemiddelingsvoorstel zooals o. a. het mijne, zie ik slechts twee mogelijkhedende wijzigingen worden aangenomen of verworpen. Aannemen der voorstellen beteekent aan de wetenschappelijke vereeniging een onnatuurlijke dood bezorgen; een kunstmatige dood waarvoor zij de verantwoording hebben te dragen, die de voorstellen steunen en zij alleen! Ver werpen, kan tot gevolg hebben een tweede aderlating voor onze vereeniging, zonder dat herstel van krachten volgt, een voort sukkelen dus van een kwaal, die eenmaal doodelijk moet worden. Sterft daarentegen de Vereeniging voor K. en L. nadat de Land- metersvereeniging is opgericht, dan sterft ze een natuurlijken dood: gemis aan levenskracht in de veranderde tijden. Maar dan komt mede de verantwoordelijkheid voor de leden, niet-landmeters in evengroote mate, want ook zij hebben hun groepvereeniging. Dan blijkt dat de vereeniging slechts heeft geleefd ten koste van onze belangen, en niemand kan met recht vragen, dat de land meters zijn de martelaren voor 't algemeen belang! Maar die tijd blijve verre! In ons midden is niet uitgedoofd, de zucht tot wetenschap. Wij wachten slechts op een sein, dat door studie ons een practijk gewaarborgd zij, waarin wij die meerdere wetenschap benutten. Het daghet in den Oosten, licht punten zien we, die ons de blijde boodschap kunnen verkondigen, dat met de ontginning van het ruime arbeidsveld, voor het Kadaster braak liggende, zal worden aangevangen. Ware het werkelijkheid, dan zal onze ambitie, onze lust tot studie, maar daardoor ook onze zucht voor het vereenigingsleven, vergroot worden! In een bespreking van de detailpunten der voorstellen zal ik mij niet begeven. In mijn gedachtengang behooren ze in de nieuwe vereeniging thuis. Om echter daarvoor de mogelijkheid te scheppen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 55