77 Het is bekend, dat in onze vereeniging steeds een sterke partij heeft bestaan, die de behartiging der algemeene belangen op den voorgrond stelde, die echter in bestuursfuncties óók, met vaak voorbeeldigen ijver, voor de groepsbelangen opkwam. De opeen volgende besturen hebben blijkbaar beseft (en ook dat leert de geschiedenis), dat de behartiging der groepsbelangen het cement was, dat de leden bijeenhield. De heer Smit wil dat cement gaan verwijderen. Niet de com missie, maar hij wil de vereeniging aan een krachtproef onder werpen. De door hem voorgestelde motie moge goed bedoeld zijn, de aanneming ervan zou onzes inziens voor de vereeniging zeer betreurenswaardige gevolgen hebben, weshalve de aanneming den leden dringend wordt ontraden. Amendementen Hollestelle c. s. De Bredasche heeren vertegenwoordigen het tevreden element. Zij vinden, dat het nogal gaat met den bloei onzer vereeniging en met de medewerking der leden. Zeker, met den bloei onzer vereeniging gaat het nog al. Het ledental is tamelijk groot, en geldgebrek hebben we maar af en toe. Is dat den Heeren even wel voldoende? Moet niet gevraagd worden of er wel kracht uitgaat van onze vereeniging? En durven ze die vraag bevestigend beantwoorden? Ons dunkt, dat het met onze vereeniging niet goed gaat. Onzes inziens hapert er iets aan eene vereeniging, die herhaaldelijk moet terugkomen op vroeger genomen besluiten, wier leden alleen in actie komen om gemaakte fouten te herstellen, en wier bestuur ronddobbert als een schip zonder kompas op den oceaan. De voorgestelde statuten beoogenden leden invloed te geven vóór het te laat is, en daarmede het bestuursschip van een kompas te voorzien. Een frappante illustratie van de slechte organisatie onzer ver eeniging leveren de thans in gang zijnde afzonderlijke salaris-acties. Men begint met inwendig te mopperen, zoekt weldra aansluiting bij lotgenooten, wendt zich tot het bestuur, en als het bestuur (dat toch niet de hoogste macht vertegenwoordigt in de vereeniging) dan niet precies doet, wat men wil, wel, dan gaat men zijn eigen gang, buiten de vereeniging om. Is eene vereeniging goed ge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 77