78 organiseerd, bestaan er afdeelingen, waarin men meermalen zijne belangen bespreekt, zijne wenschen uit, afdeelingen, die de wel omschreven macht hebben om invloed uit te oefenen op de richting waarin de vereeniging zich beweegt, dan zijn afzonderlijke acties niet wel denkbaar. De hoofdgrief der heeren Holles telle c. s. is de voorgestelde splitsing der leden in gewone- en buitengewone. Waarom is die splitsing opgenomen? Eerstens om technische redenen. Als men afdeelingen wil, dan moet met het oog op de leden in Indië en in het buitenland, ook met het oog op de leden niet-ambtenaren, verschil gemaakt worden tusschen gewone leden, die de afdeelingen vormen, en buitengewone leden die buiten de afdeelingen staan. Ten tweede, omdat het bekend is, dat er eene sterke strooming in onze vereeniging bestaat, die voor de behartiging der landmeters- belangen eene landmetersvereemging wenscht, hetzij in, of desnoods naast K. en L. Voor dat streven is veel te zeggen. Het kan voorkomen, dat het gewenscht is, «onder ons» te zijn. In 't algemeen zal de landmeter zich vrijmoediger uitspreken onder collega's dan in het bijzijn van hoofdambtenaren en ad- spiranten. Reeds vroeger is uiteengezet, dat gevreesd moet worden, dat eene landmetersvereemging naast K. en L. noodlottig voor de laatste zou worden. Vandaar de poging om de zuivere landmeters vereemging in K. en L. onder te brengen. Is dat nu zoo vreeselijk voor de leden-hoofdambtenaren? Toe gegeven wordt, dat eenigen hunner nog wel belang zullen stellen in de positie der landmeters, het tijdperk echter, waarin ze bij die positie werkelijk belang hadden, is voor hen afgesloten. Veeleer kan beweerd worden, dat de landmeters belang hebben bij de positie der hoofdambtenaren. Toch worden landmeters in de Ver eeniging van Ingen. Ver. niet toegelaten. Kunnen de hoofdambte naren het kwalijk nemen, dat de landmeters voor de behartiging hunner belangen alleen willen zijn? Men meene niet, dat de ondergeteekenden voor wien ook onder willen doen in waardeering voor den belangrijken staat van dienst, dien velen der tegenwoordige hoofdambtenaren in onze vereeniging hebben. Hunne benoeming tot hoofdambtenaar heeft echter voor hen o. a. ook dit gevolg gehad, dat zij zich ontheven kunnen achten van de taak om voor de landmetersbelangen te strijden,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 78