85 zich zelf staande leden zoeken door den drang der omstandigheden aansluiting bij lotgenooten, en een groep lotgenooten beziet de zaken allicht éénzijdig. In de naar onze voorstellen gereorganiseerde vereeniging zijn de leden alreeds tot groepen (afdeelingen) vereenigd, waar men zijne belangen ter sprake zal kunnen brengen. Het ligt voor de hand, dat het zoeken naar aansluiting bij lotgenooten daardoor minder waarschijnlijk, ook minder noodzakelijk wordt. Te verwachten is dus naar het oordeel der ondergeteekenden, dat de voorgestelde nieuwe statuten ook ten aanzien van het euvel der afzonderlijke acties veel goeds zullen doen. Overwogen zou kunnen worden om na art. 7 der Statuten in te lasschen: «Optreden tegen het belang der vereeniging en wanbetaling kunnen o.a. aanleiding geven tot royement». Of het praktisch effect van een dergelijke bepaling echter groot zal zijn, meenen ondergeteekenden te mogen betwijfelen. DIAGONALENSNIJPUNT EN DE REKENLINEAAL. Een geval uit de practijk, uitzetting op het terrein van de rechtlijnige grens van een mijnveld nabij Heerlen tusschen twee triangulatiépunten over de «kopjes» van Zuid-Limburg leidde tot de coördineering van het snijpunt van twee richtingen, elk be paald door twee in coördinaten gegeven punten. De oplossing van dit vraagstuk (Linienschnitt) wordt in Zeitschrift für Vermess.-W. jaarg. 1911 pag. 17 3 erschöpjend behandeld genoemd. Hieronder mogen evenwel een paar nieuwe methoden (II, VIII, IX, XI, XIII, XIV en XV worden toegevoegd aan de reeds bekende, daarbij gebruik makende van de gelegenheid aan te toonen, hoezeer der rekenlineaal onrecht wordt aangedaan, als men meent, dat zij alleen bij zeer eenvoudige berekeningen van nut is. Het voorbeeld van Zeitschr. für Vermess.-W. jaarg. 1908 pag. 944 is genomen onder tien-voudige vergrooting der coördinaten, zulks om te doen uitkomen, 1. dat de rekenlineaal meer dan voldoende Alkmaar Rotterdam I Juni 1913. C. H. B. de Korver. J. D. Krijgsman.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 85