Alvorens nu formules te ontwikkelen voor de aansluiting aan 5 punten, zal even in t kort de boven aangegeven methode worden vergeleken met de bekende, voor de aansluiting aan 3 en 4 punten. Wat de aansluiting aan 3 punten betreft, zijn de resultaten dezelfde als in het «leerboek der Lagere Geodesie» van M. de Vos zijn ontwikkeld. Dat de uitkomsten dezelfde zijn is toe te schrijven aan de omstandigheid, dat ook in dat Leerboek, zij het niet in de uit gesproken vorm, het princiep van wortelbepaling is toegepast. Voor 4 punten krijgen we de vergelijking van de indirecte methode en de directe, 't Groote voordeel van de indirecte methode is, dat de formule voor de hoekcorrectie eenvoudiger is dan de formules voor Ay en A x, vooral als de fraaie graphische bepaling wordt toegepast door den heer Twisthout in deel VII, van dit Tijdschrift ontwikkeld. Daar staat tegenover, dat men bij de indirecte methode èn met algebraïsche, èn met graphische bewerkingen te doen krijgt. De graphische bepaling roept nieuwe bewerkingen te voorschijn: het teekenen van een kaart der punten op een bepaalde schaal, de construeering der zwaartepunten der driehoeken, van de rich tingen van projectie voor eiken driehoek, aflezingen van projecties met gebruikmaking van een van te voren ontworpen schaal. Graphisch wordt ook bepaald de stand der assen van het gewijzigde assenstelsel, waardoor de berekening van de verschuiving van het oorspronkelijke nulpunt:-en van de verdraaiing van de x as: V2 a.3 wordt vermeden. Lu dient, zooals we gezien hebben ook bij de directe methode bepaald te worden derde wortel 3 X verschuiving van het nulpunt. Voor de graphische bepaling is noodig, dat men kent de wijzi gingen, welke de hoeken van de aansluitingsdriehoeken moeten ondergaan. Men kan daartoe uitgaan van een driehoekszijde in het midden van het net gelegen van een willekeurige lengte, uit welke de lengten der driehoekszijden berekend kunnen worden, waardoor langs den kortsten weg de vier aansluitingspunten onderling kunnen worden verbonden. Een dier zijden als Aas aannemend, kan men de coördinaten der IOI 3 m3 X3 5

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 107