4 punten berekenen, en daaruit zijn dan weer de hoeken te be rekenen, welke de zijden en de diagonalen met de X as maken. Door aftrekking vindt men dan de hoeken, waarin de vierhoek door de diagonalen wordt verdeeld. Trekt men die hoeken af van de overeenkomstige waarden uit het net van hoogere orde, dan vindt men tenslotte de begeerde correcties voor de hoeken der aansluitingsdriehoeken. Uit die wijzigingen wordt dan op de bekende wijze, half door berekening, half graphisch, de stand der assen gevonden. Indien deze bewerkingen vergeleken worden met die, welke de bepaling van bij de directe methode vereischen en in- dien in 't oog wordt gehouden, dat de directe methode de cor recties aan de punten (coördinaten) van een net bepaalt (voor het net, in deel VII geteekend, bedraagt dit getal 30) de indirecte methode de correcties aan de hoeken der driehoeken (in dat net 138), dan komt het me voor, dat de directe methode bij de aan sluiting aan vier punten met voordeel is toe te passen. B. H. Rethmeier. GEDEELTELIJKE KADASTRALE PERCEELEN EN DE OPMAKING VAN MEETBRIEVEN. „Wanneer een onroerend goed bestaat uit een gedeelte van een kadastraal perceel, behoort tot de stukken, benoodigd voor de opma king der gerechtelijke akte, een meetbrief, zijnde een extract uit het kadastrale plan, waarop de nieuwe grenzen en de meetcijfers waardoor zij worden bepaald, zijn aangewezen. Die meetbrief wordt vermeld in de gerechtelijke akte en daar aan vastgehecht." Aldus artikel 2 van Staatsblad 1880 No. 147, gewijzigd bij Staatbladen 1890 N°. 130 en 1901 N°. 217. Erg gelukkig in de keuze zijner woorden is de auteur hier niet geweest, aangezien niet voldoende duidelijk is weergegeven, wat eigenlijk bedoeld wordt, zoodat een minder juiste uitlegging vaak het gevolg hiervan is. Mijns inziens kan de bedoeling van dit artikel niets anders zijn dan de volgende. 102 ?»3 0t3

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 108