Indien een eigendomsperceel niet zichtbaar is afgescheiden en met Gouvernements grond of andere panden tezamen een kadas traal perceel uitmaakt, terwijl het aan twijfel onderhevig is of bedoeld eigendomsperceel niet nog voor een stukje uit het aangrenzend kadastraal perceel bestaat, m. a. w. dus wanneer er twijfel bestaat omtrent de juiste ligging en begrenzing, zoo zal bij een eventu- eelen overgang een zoogenaamde verbeterde meetbrief opgemaakt moeten worden. Regel is het, dat aan dit perceel een geheel kadastraal nummer gegeven wordt, wat in dit geval ook rationeel is. Men zegge echter niet, dat dit uit evengemeld artikel voort spruit! Alsof de juiste ligging en begrenzing afhankelijk is van het al dan niet toekennen van een geheel kadastraal nummer! Zooals gezegd, in een zoodanig geval krijgt het eigendoms perceel een geheel kadastraal nummer, omdat zulks inderdaad leidt tot vereenvoudiging van de kadastrale boekhouding; over het algemeen echter niet, indien het betreft die zakelijke rechten welke een verkorting van iemands eigendomsrecht beoogen (recht van opstal, erfpacht, vruchtgebruik), waarover nog nader. De vraag is thans gewettigd of de opmaking van den meet brief achterwege kan blijven, indien men vooraf het plan ver nummert, d. i. aan ieder verpondingsperceel een geheel kadas traal nummer geeft? Indien aan de vernummering een onder zoek in loco voorafgaat teneinde met juistheid de ligging van het perceel in kwestie te kunnen bepalen, dan wel. Aanbeveling verdient dit echter niet, aangezien men den eigenaar daardoor zijn meetbrief onthoudt. Uit evengemeld artikel 2 heeft men verder gemeend te moeten lezen, dat aan ieder verpondingsperceel een geheel kadastraal nummer gegeven moet worden. Dit nu valt niet uit dat artikel op te maken noch uit eenige andere bepaling. Wat maakt het uit of een verpondingsperceel, waarvan een meetbrief bestaat, die Egging en begrenzing met juistheid aangeeft, een geheel of een gedeelteiijk kadastaal nummer heeft! Vaak gebeurt het, dat van een eigendomsperceel in de Chineesche wijk, heelemaal bebouwd met een steenen huis met pannen gedekt, een verbeterde meet brief wordt opgemaakt, omdat bij de uitpassing van den ouden op het kadastrale plan gebleken is, dat het stoepje of een klein gedeelte van de voorgalerij, ter breedte van ±0,5 Meter, buiten de oude afmetingen valt en het perceel dus anders onder een to3

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 109