104 gedeeltelijk kadastraal nummer bekend zou staan. Aan een ver moedelijke fout in de oude afmetingen (wat veelal het geval is) wordt in den regel niet gedacht, een nieuwe meetbrief met pre cies dezelfde afmetingen wordt opgemaakt (waarom de nieuwe meetbrief alsdan nog een verbeterde meetbrief genoemd wordt, is mij niet duidelijk) en men meent ook nu aan het bepaalde in artikel 2 van staatsblad 1880 N°. 147 te hebben voldaan, terwijl de gemoedsrust van den eigenaar door het bezit van den zooge- naamden verbeterden meetbriefverdwenen is: die strook van 0,5 Meter toch, laat ons zeggen aan den voorkant van het perceel en door hem en vorige eigenaren steeds in eigendom bezeten, wordt nu mir nichts dir nichts Gouvernements grond verklaard (wat natuurlijk zeer bezijden de waarheid is), terwijl de opgave betreffende de grensmuren dikwijls niet onaanvecht baar is. Waarom in de betrekkelijke landmeterskennis en later in de gerechtelijke ackte toch maar niet den ouden meetbrief en het heele of gedeeltelijke kadastrale nummer genoemd Is het per ceel daardoor minder juist aangeduid? Immers neen! Wil men absoluut een verbeterden meetbrief, waar per slot van rekening wel op aangestuurd moet worden, welaan, dan op grond van artikel 12 van staatsblad 1837 N°. 3, maar dan ook de grond- strook van 0,5 Meter in den nieuwen meetbrief opgenomen! In vele gevallen verdient het mijns inziens zelfs aanbeveling om het perceel, waarvan een meetbrief moet worden opgemaakt, een gedeeltelijk kadastraal nummer te geven. Het volgende voor beeld diene ter illustratie. Iemand wenscht op een gedeelte van zijn eigendomsperceel verpondings N°. 704, kadastraal N°. 123 van Sectie B der kadas trale afdeeling Bloeboer een recht van opstal te vestigen ten behoeve van A. Voor de vestiging van dit zakelijk recht is noodig een meetbrief, aangevende het gedeelte van het eigen domsperceel, waarop bedoeld recht moet worden gevestigd. Ge woonte is het geworden om aan het op den meetbrief aange geven perceelsgedeelte een geheel kadastraal nummer te geven. Welke motieven hiertoe hebben geleid is mij niet erg duidelijk. Aanleiding tot vereenvoudiging van de kadastrale boekhouding geeft dit, dunkt mij, ook niet! Immers daardoor vervalt het ka dastrale nummer 123, waarvoor in de plaats komen twee nieuwe

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 110