t05 nummers. Zoo zou bij iedere vestiging- van een recht van op stal of een ander zakelijk recht, slechts dienende ter tijdelijke verkorting van het eigendomsrecht, waarbij dus geen overgang plaats heeft van het perceelsgedeelte, een vernummering plaats moeten hebben. Ook voor de boekhouding in formulier 3, het hoofd- register der kadastrale boekhouding, dat echter tengevolge van al die vernummeringen met daaraan gepaard gaande fouten vaak gedaald is tot een bijregisteris het eenvoudiger om aan het stuk, waarop het recht van opstal moet worden gevestigd, een gedeelte lijk kadastraal nummer te geven, in casu kadastraal N°. 123 ge deeltelijk. In dit formulier wordt dan in de kolom «aanmerkingen» datum en nummer van den opgemaakten meetbrief aangeteekend, terwijl later in de betreffende kolom het verpondingsnummer van het zakelijk recht wordt vermeld. Hierdoor verkrijgt men ook het voordeel, aan kadastraal nummer 123 een langeren levensduur te hebben gegund. In den regel toch hebben kadastrale nummers, in tegenstelling met de verpondingsnummers, slechts een kortstondig en treurig bestaan tengevolge van al die willekeurige vernummeringen en het publiek krijgt daardoor ook minder vertrouwen in onze kadastrale boekhouding! Anders wordt het, indien het werke lijk in de bedoeling ligt, op het uit te splitsen gedeelte een nieuw eigendomsrecht te vestigen. In dit geval handele men overeenkomstig het bepaalde in artikel 56 van staatsblad 1880 N°. 148: „Zoodra de bewaarder kennis krijgt van de overschrijving der akte, waarbij de bedoelde gedeeltelijke perceelen zijn over gegaan, maakt hij een hulpkaart en den daarbij behoorenden metingstaat op, waarin aan elk der gedeelten een nieuw nummer wordt gegeven en past de in dit reglement voorgeschreven ver richtingen later daarop toe. Blijken de nieuwe grenzen bij de opmeting in het vorig artikel bedoeld van blijvenden aard te zijn, dan kan het opmaken der hulpkaart en de hiervoren be doelde toepassing dadelijk geschieden." Hierdoor zal veel on- noodig werk worden voorkomen, want hoe dikwijls gebeurt het niet, dat de overgang van zulk een gedeeltelijk perceel niet plaats heeft of dat de grenzen van splitsing moeten worden gewijzigd! Een meetbrief als evenbedoeld, wordt een meetbrief van split sing genoemd, omdat er inderdaad sprake is van een afscheiding. Voor de vestiging van een recht van opstal is de meetbrief

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 111