io6 thans ook zóódanig ingericht, alsof een afsplitsing van dat stuk in de bedoeling ligt en dit nu geeft aanleiding tot alle mogelijke onbillijkheden. Immers ook de ambtenaar van de In- en Over schrijving maakt in zoo'n geval niet eerst een akte van splitsing voor het perceelsgedeelte in kwestie op, alvorens de akte voor het recht van opstal op te makenIndien iemand een recht van opstal vestigen wil op twee aan elkaar grenzende, tezamen één geheel uitmakende, gedeelten van twee eigendomsperceelen, zoo wordt hij gedwongen eerst twee meetbrieven van splitsing en daarna één meetbrief van samentrekking dier gedeeltelijke ver- pondingsperceelen te betalen. Ik vraag me af, met welk recht zulks geschiedt en op grond van welke bepalingen? Het^is immers eenvoudiger en méér dan voldoende, indien slechts één meetbrief wordt opgemaakt, waaruit duidelijk blijkt, uit welke ge deeltelijke kadastrale en verpon dingsperceelen het in den meetbrief omschreven grondstuk bestaat! Hiernaar wordt dan de akte voor het recht van opstal opge maakt, terwijl van de opmaking dier akte aanteekening gehouden wordt op de eigendomsakten der betreffende verpondingsper- ceelen. In meergemeld formulier 3 behoeft dan slechts achter de kadastrale nummers der moederperceelen de meetbrief en later uit formulier 6 het verpondingsnummer van het zakelijk recht te worden aangeteekend, ter plaatse zooals eerder reeds is vermeld. Veronderstel thans het tegenovergestelde geval, wat ook wei eens voorkomt. Op een gedeelte van een eigendomsperceel is gevestigd een recht van opstal. Dat verpondingsperceel eigendom wordt in twee deelen gesplitst en van elk deel een nieuwe akte opgemaakt. De grens van splitsing loopt dwars over het perceel recht van opstal. Moet nu ook de meetbrief van dit recht ge splitst en daarna weer worden samengetrokken in verband met het feit, dat het recht van opstal thans gevestigd is op twee eigendomsperceelen? Dit zou al te ongerijmd zijn en gebeurt trouwens ook niet! Waarom in het eene geval dan wel en in dit geval geen meetbrieven van splitsing Nu wat de opmaking der meetbrieven betreft. Eén van de belangrijkste bezigheden van den ambtenaar van het Kadaster in Nederlandsch-Itidië, belast met de functiën van Gouvernementslandmeter, is wel de opmaking van meetbrieven, benoodigd voor de in- en overschrijving van perceelen en de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 112