worden opgemaakt en beschreven." In de woorden zooveel moge lijk ligt tevens een erkenning, dat er zich gevallen voor kunnen doen en terecht! waarin bedoelde Legenda jammerlijk te kort schieten zal, niettegenstaande haar uitgebreidheid en veel kleurigheid! Waar blijft dan de voorgestane eenvormigheid? Mijns erachtens is deze slechts te bereiken door een stel een voudiger en minder uitgebreide voorschriften, met als basis de staatsbladen 1837 N°. 3 en 1875 N°. 183. Ik zie bijvoorbeeld niet in, waarom een huis op neuten moet worden aangegeven middels stippellijnen, ook op de kadastrale plans. Uit artikel 28 van staatsblad 1875 N°. 183 kan worden opgemaakt, dat gebouwen met volle lijnen moeten worden aangegeven. Is het een huis op neuten, welnu, uit de omschrijving van den meetbrief zal zulks voldoende kunnen blijken Het aangeven der grensmuren op de kaarten der meetbrieven leidt ook niet zoo direct tot de verzekering van den rechtstoe stand. Het tegendeel is maar al te vaak waar! Stel het vol gende geval. Eén der vroegere eigenaren van perceel A heeft een grens- muur gebouwd, ettelijke jaren geleden, Van het daaraan gren zende perceel B moet een meetbrief worden opgemaakt, terwijl geen der tegenwoordige eigenaren der beide perceelen kan aangeven, tot welk perceel de grensmuur gerekend moet worden. Door uitwendige teekenen blijkt ook niets, noch uit de oude meetbrieven. Op den nieuwen meetbrief nu wordt die grensmuur als gemeenschappelijk beschouwd, in verband ook met de oude afmetingen der perceelen. Door verschillende omstandigheden echter komt de eigenaar van perceel A er achter, dat die grensmuur hem geheel toe be hoort. Het gevolg hiervan is een eisch tot rectificatie, welke eisch hem door den rechter wordt toegewezen, waardoor de meet brief vrijwel de waarde krijgt van scheurpapier. Ambtshalve zal dan een nieuwe meetbrief moeten worden opgemaakt voor perceel B, wat in den regel gepaard zal moeten gaan met een nieuwe opname, welke natuurlijk alweder onkosten met zich voert, heelemaal ten laste komende van den Lande. Ware die grensmuur nu niet op den meetbrief aangegeven echter zooals gebruike lijk wel op het veldwerk terwijl ook de afmetingen achter wege gelaten werden, zoo had het zoo'n vaart niet geloopen. Om io8

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 114