POOLSHOOGTE- VERANDERING. I. De theorie betreffende de aswenteling der aarde is gegrondvest op de veronderstelling van de volmaakte «vastheid» van het lichaam der aard-spheroïde. Zij veronderstelt daarenboven, dat de aarde ten naaste bij wentelt om de eene van hare «hoofdassen van traagheid» en dat de «traagheïdsmomenten» ten opzichte van de assen ge legen in het vlak van den aequator ongeveer gelijk zijn. Dit zijn de voorwaarden voor de bestendigheid der beweging, welke ongetwijfeld langzaam aan zijn tot stand gekomen na langdurige schommelingen, tengevolge van de omstandigheid, dat de stabiliteit van het evenwicht of van een staat van beweging noodzakelijkerwijze moet volgen uit de reacties zelve, welke door de storende invloeden in het leven worden geroepen. Zoo zullen ook de slingeringen van de omwentelingsas ver oorzaakt door een toevallig verschil in grootte van de traagheids momenten ten opzichte van de beide in het vlak van den aequator gelegen hoofdassen van traagheid, de inwendige massadeelen der aarde noodzakelijk dwingen om zich zoodanig te rangschikken, dat deze ongelijkheid der traagheids-momenten wordt opgeheven, waarbij dan tevens de «causa movens» voor deze slingeringen vervalt. De inwerking der wateren en van de luchtzee op de continenten leidt tot een dergelijk resultaat. De vraag rijst nu of deze Staat van evenwicht of bestendigheid van beweging definitief is ên in welke mate hij kan gestoord worden door den invloed van geologische- of meteorologische verschijnselen, welke veranderingen veroorzaken op de opper vlakte van of tot zekere diepte in de aarde. Wanneer men van de vaste korst der aarde spreekt, dan bedoelt men daar in den regel een stijf omhulsel mede, doch dit is vrij wel eene physische onmogelijkheid. Eene betrekkelijk dunne schors zou noodzakelijkerwijze buigzaam moeten zijn en ongeveer evenveel aan de vervormende invloeden van Zon en Maan moeten toegeven als de vloeibare kern. Er zouden dan echter geen eb en vloed kunnen zijn, want de 135

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 141