137 met zeeschelpen worden gevonden tot op eene hoogte van 200 Meter. Ook in Canada rijst de streek vanaf de groote meren Noord Oostwaarts in de richting van Labrador voortdurend, daarbij als het ware wentelende om eene as, welke vrij scherp kan worden aangegeven door eene lijn loopende van Astabula in Ohio aan het Eriemeer Noordwestwaarts naar Manistee in Michigan aan het meer van dien naam; in dit steeds rijzende gebied worden thans oude stranden gevonden tot op eene hoogte van 330 Meter. Op het Bretonsche Schiereiland loopen ook thans nog oude wegen in de richting van de in het jaar 444 in de Golf van Douarnenez (Finistère) verzonken stad «Ys»; de overblijfselen der oude muren dragen thans nog bij de tegenwoordige bevol king van Bretagne den naam van «Mogher Greghi» (muren der Grieken.) Omgekeerd rijst de fransche kust in de omgeving der Loire- monding en verder Zuidwaarts tot die der Charente dermate, dat de werven vanLodewijk XIV te Rochefort thans 1,25 Meter te hoog liggen; de landaanwinning is langs de kust der Vendée tengevolge van deze rijzing zoo belangrijk, dat de monniken van het klooster «Saint-Micheb en l'Herm», die uitgestrekte goederen in de omgeving van Aiguillon aan de oude Golf van Poitou bezaten, in hunne eigendomsbewijzen de clausule opnamen: «Westwaarts tot aan Amerika», teneinde hunne rechten op den aanwas tegen de aanspraken van den koning te kunnen verdedigen. Daarentegen dalen behalve Bretagne, ook Normandië en de stranden van het Kanaal, evenals die aan den mond der Gironde, zoodat de vuurtoren van Cordouan thans voortdurend door de golven wordt bestookt, terwijl het eiland, waarop hij zich verheft, vroeger belangrijk daarboven was verheven. Aan deze daling nu neemt ook ons land en waarschijnlijk in vrij belangrijke mate deel; voor het laatst werden in 1694 van af de duinen bij Katwijk bij afwaaienden wind de overblijfselen gezien op 2000 Meter in zee van den ouden «Brittenburg», de «Arx Brittannica» der Romeinen. De plaats waar vroeger de kerk van Scheveningen stond, ligt thans in zee op 1800 Meter afstand van de tegenwoordige ook aan zee staande kerk.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 143