139 geconstateerd, steeds zullen de daarmede gepaard gaande massa verplaatsingen hunnen invloed moeten laten gelden op de asbe- weging der aarde, evenals de erosie der steile kusten door de werking der wateren van de wereldzeeën, de verplaatsing van materiaal stroomafwaarts door de rivieren en de deltavorming aan hunne monden, de meer of mindere afsmelting of toeneming van het «inlandijs» aan de polen en dergelijke verschijnselen. De gevolgen dezer geologische- en meteorologische verande- ringen kunnen zich op drieërlei wijze openbaren i0- door een locale afwijking van de loodlijn, als resultante van de zwaartekracht en van de middelpuntvliedende kracht, waardoor een schijnbare verandering van de geographische breedte der betrokken plaats zou worden veroorzaakt; 2e. door eene verplaatsing van de omwentelingsas in het in wendige der aarde, waaruit eene seculaire of periodieke verandering der geographische breedten volgt en 3e. door eene verplaatsing van deze as in de ruimte of door eene nutatie, welke haren invloed laat gelden op de Coördinaten der sterren. De omwentelingsas der aarde valt bijna, doch niet volkomen, samen met de kleinste der 3 hoofdassen van traagheid, voor welke as dus het traagheidsmoment het grootst is, terwijl dit voor de beide andere ongeveer in het vlak van den aequator liggende hoofdassen dus kleiner, doch voor beide ongeveer van dezelfde grootte is, terwijl verder alle 3 assen moeten gaan door het zwaartepunt der aardspheroïde. Daar onder «moment van traagheid» wordt verstaan de som der producten van de massa-eenheden en het vierkant hunner respectieve afstanden tot de hoofdassen van traagheid, spreekt het van zelve, dat elke verschuiving in de ligging der massa- deelen eene verplaatsing tengevolge moet hebben van de ligging der hoofdassen van traagheid zoowel als van de ligging van het zwaartepunt in het lichaam der aarde. De verplaatsing van het zwaartepunt blijft echter steeds binnen zeer enge grenzen en kan dus in den regel wel worden ver waarloosd. Nemen we bijv. aan, dat het groote Centraal-plateau van Azië. ten naaste bij een oppervlakte heeft van 1/100 van die der aarde, dat zijne gemiddelde hoogte 4250 Meter of 1/1500 van den

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 145