144 II Zooals wij boven hebben gezien, kunnen de verplaatsingen van de traagheidspool en dientengevolge ook de veranderingen in de ligging van de omwentelingspool ten opzichte van het lichaam der aarde tot een bedrag van meerdere tienden van secun- den klimmen en zoodra derhalve de middelbare fouten der lang zamerhand met grootere nauwkeurigheid uitgevoerde breedtebe palingen binnen deze grens vielen, moesten de schommelingen in de «breedten» zich hoe langer hoe duidelijker in deze waarnemingen weerspiegelen. Bessel vermoedde reeds omstreeks 1844 blijkens een den 1 Juni van dat jaar aan von Humboldt gericht schrijven, waarin voorkomt «ich habe Verdacht gegen die Un veranderlichkeit der Polhöhe» dat de geographische breedte van Konings bergen aan verandering onderhevig zou zijn, doch poogde vruchteloos door waarnemingen van de Poolster deze verande ringen buiten twijfel te stellen. De eerste duidelijke aanwijzingen betreffende periodieke schom melingen in de hoogte van de pool worden gevonden in eene verhandeling van Peters van het jaar 1844, waarin deze sterre- kundige de resultaten bespreekt van 279 waarnemingen van de Poolster, door hem gedaan met den verticaal-cirkel te 1 ul- kowa in de jaren 1842 en 1843. Peters constateerde daarbij veranderingen in de breedte met eene amplitude van o",o8, waarvan het verloop vrijwel overeen stemde met de Eulersche periode van 10 maanden, maar hij stemde toe, dat het moeilijk te zeggen was, of er wellicht ook sprake kon zijn van eene jaarlijksclie periode in verband met de jaargetijden. Thans staat vast, dat dit wel degelijk het geval is met alleen, doch dat ook de hoofdperiode in afwijking van den theoretischen duur van den Cyclus van Euler van 305 dagen of ongeveer 10 maanden een tijdperk van 427 dagen of ongeveer 14 maan den omvat, naar haren ontdekker de periode van Chandler ge noemd. De j aarlijksche période houdt hoogstwaarschijnlijk verband met de jaargetijden en de daaruit volgende meteorologische in vloeden, terwijl de periode van Chandler noodwendiger wijze

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 150