146 een waarnemingsplan ter bepaling van de «breedte-variatie» volgens de gebruikelijke methoden te ontwerpen en na vooraf gegane onderzoeking van eenen nieuwen van den mechanicus Wanschaff betrokken «Zenith teleskoop», daarmede eene eerste waarnemingensreeks te doen; daar bleek, dat het «objectief» ter verbetering van eene hinderlijke kleurschifting naar B er lij n terug moest worden gezonden, kon deze eerste waarnemingsreeks eerst den 13 Juni 1899 worden begonnen om den 10 Juli 1900 te worden afgesloten, waarna de waarnemingen terstond weder werden voortgezet door den Heer H. J. Zwiers, Phil. Docts. Verdeeld over 117 Nachten verkreeg de heer Stein een getal van 1590 Poolshoogtebepalingen of eigenlijk waren het 1630, doch een 40 tal ging verloren, tengevolge van een brand, welke den 13 April 1900 de studeerkamer van den heer Stein teisterde. De resultaten werden door den heer Stein verwerkt in een proefschrift ter verkrijging van den graad van Doctor in de Wis- en Sterrenkunde getiteld: «Beobachtungen zur Bestimming der Breiten-variation in Leiden». Het getal der waargenomen sterren bedroeg 162, gecombineerd tot een 81 tal paren en de waarneming had plaats volgens de Horrebow-Talcott-methode. Volgens deze voor dit doel thans bijna zonder uitzondering gebruikte, in beginsel van den Deenschen astronoom Horrebow afkomstige, doch omstreeks 1834 door den Amerikaanschen kapitein Talcott verbeterde methode wordt van twee sterren, die binnen een half uur op bijna gelijken afstand ten Noorden en ten Zuiden van het Zenith culmineeren, het kleine verschil dezer Dogen gemeten. Het daarvoor gebruikte instrument is de reeds genoemde Zenith-teleskoop, de horizontale en de verticale rand zijn daarbij bijzaak, de hoofdzaak daarentegen de Talcott-niveau s en de micrometertrommel. Soms is het instrument ook ingericht voor de fotografische toepassing der methode, wat echter tot nog toe gebleken is, geene voordeelen op te leveren boven directe meting. Bij het door Stein gebruikte instrument had de horizontale rand eene middellijn van 28, de verticale van 24 centimeter; beide waren verdeeld in intervallen van 20', terwijl de Noniën halve minuten aangaven. Het objectief van den kijker had eene opening

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 152