148 bijeengeteld het verlangde verschil der zenithafstanden tijdens de culminatie. De atmospherische straalbreking maakt nog een kleine correctie noodzakelijk tengevolge van het verschil in toppunts-afstand en ook al omdat luchtdruk en temperatuur in het tijdsverloop tusschen de beide sterswaarnemingen ietwat kunnen zijn gewijzigd. De declinatie der Zuidelijke ster vermeerderd met haar Zeniths- afstand en die der Noordelijke verminderd met dien afstand geven beide de verlangde geographische breedte, zoodat de «breedte» derhalve gelijk is aan de halve som der declinaties en het ge vonden verschil der zenithsafstanden. De op deze wijze bepaalde «breedte» is bijna even nauw keurig als de declinaties der beide sterren, waaruit zij is afgeleid, terwijl de nauwkeurigheid natuurlijk des te grooter wordt naar mate meerdere sterrenparen worden gebruikt. Voor de breedte van Leiden (waarnemingspijler ten Oosten van de Sterrewacht) vond Stein den 14 Juni 1899 als minimum 52°9' 19",24 en 11 Dec. maximum 19", 99 dus een verschil van o,"75. Werden de uitkomsten tot maandelijksche gemiddelden ver- eenigd, dan volgde daaruit voor den 27 Juni 1899 als minimum 52°9' 19",378 en 24 Dec. maximum 19",754 dus een verschil van 0/376 terwijl het laatste gemiddelde uit deze reeks voor den 23 Juni 1900 bedroeg 520 9" 19',573- Bij ieder dezer maandelijksche gemiddelden (12) was een getal sterrenparen betrokken, dat afwisselde tusschen 109 en 156. Tijdens de waarnemingen geschiedde de «Veldbelichting» door middel van gloeilampjes; de aflezing der «Niveau's» en van den «Mikrometertrommel» had plaats met behulp van electrische handlampjes. Ter beoordeeling van het «vermogen» van den kijker kan nog dienen, dat bij goede luchtverhoudingen de zichtbare «begeleider van de Poolster (de Poolster heeft behalve dezen, blijkens photo- graphisch- spectroscopisch onderzoek ook nog een donkeren be geleider, die in 4 dagen om haar wentelt, terwijl de zichtbare daarvoor ongeveer 7200 jaar noodig heeft) op 18 afstand van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 154