149 haar gelegen en van de g1/2 grootte als een scherp begrensd puntje werd gezien. Inmiddels was in het jaar 1898 te Stuttgart door de afgevaar digden ter algemeene conferentie van de «Internationale Ver- eeniging voor Aardmeting» een afzonderlijken dienst in het leven geroepen, om stelselmatig de noodige gegevens te verzamelen ter nadere bestudeering van de raadselachtige, doch onomstootelijk vaststaande beweging van de aardas. Ofschoon de Sterrewachten van vele landen en zooals wij ge zien hebben ook die te Leiden aan dit onderzoek deelnemen, is toch in hoofdzaak deze «Bewakingsdienst van de Aardas» toevertrouwd aan een 6 tal stations, gelegen op ongeveer ge lijke Noorderbreedte, n.l. op de parallel van 39°8'. Tengevolge van hunne ligging op dezelfde «breedte» kunnen deze 6 stations dus het geheele jaar door bij hunne breedtebe palingen gebruik maken van dezelfde sterren of liever sterren paren, zoodat daarrrtède de bron van fouten, welke een gevolg zou kunnen zijn van onzekerheid of verandering van de declinatie der gebruikte sterren, geheel uit de resultaten wordt geëlimineerd. Deze 6 stations zijn: Mizusawa in Japan met eene middelbare poolshoogte van 39r8'3">65, Tschardjui aan de Amu-Darja (Oxus) in Centraal-Azie met eene middelbare poolshoogte van -j- 39c'8'io",95, Carloforte opeen eilandje in de Middellandsche Zee bij de Zuidwestkust van Sardinië met eene middelbare pools hoogte van -f- 39°8'8 ,96 en verder Gaithersburg, Cincinnati, en Ukiah in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, waarvan de middelbare poolshoogte resp. -jr 39°8'i3",23, 39° 8'i9",34 en -)- 3gr8' 12",10 bedragen. In 1909 moest echter hei station Tschardjui naar zijne tegen woordige plaats 7 K.M. van de vorige verwijderd worden overgebracht, daar de Amu-Darja zich sedert 1902 meer dan 3 K.M. had verplaatst. Ook op het Zuiderhalfrond wordt af en aan door enkele stations aan dit onderzoek deelgenomen, zoo bijv. door Bayswater in West-Australië van 1906-1908 en door Oncativo in Argentinië, waar de waarnemingen in Juli 1911 werden gestaakt, terwijl sedert Maart 1910 waarnemingen worden uitgevoerd te Johannes burg in Zuid-Afrika op 2Ó°ii' Zuiderbreedte en sedert Maart 1911 ook te Santiago in Chili op 33°34' Z. B.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 155