i50 Op alle stations geschieden de waarnemingen volgens een vast programma en met soortgelijke instrumenten volgens de Horre- bow-Talcott-methode, zooals wij boven reeds nader hebben omschreven. De verwerking der resultaten heeft plaats onder leiding van Prof. Dr. Th. Albrecht, die de uitkomsten als «Provisorische Resultate des Internationalen Breitendienstes» jaarlijks publiceert in de «Astronomische Nachrichten» waarbij dan af en aan een kaartje gevoegd is, waarop de beweging van de Noordpool van de aardas grafisch is voorgesteld. Naar deze gegevens zijn ook de beide bij deze verhandeling gevoegde kaartjes samengesteldde eerste dezer kaarten geeft de beweging van de pool aan gedurende de jaren 1890-1900 en de tweede gedurende het tijdvak van 1900-1913. Als «oorsprong» der Coördinaten is daarbij de middelbare ligging van dc pool genomen, terwijl de richting naar Greenwich de positieve rich ting van de «abscissen-as» aangeeft. Langs de randen aan deze kaartjes zijn dan verder nog de richtingen aangeduid naar Tokyo (Japan), Taschkend (Midden-Azie), Pulkowa (Rusland) en Washington (Noord-Amerika). Ter bevordering van de duide lijkheid zijn de banen van het tijdvak 1890-1895 op de eerste kaart evenals die betreffende het tijdvak 1900-1906 op de tweede kaart door stippellijnen aangeduid, daar de elkander zoo dikwijls kruisende lijnen anders moeilijk zijn te volgen; de aanduiding der tiendegedeelten van de jaren komt daarbij echter ook te hulp. De aanduiding van het gedeelte der banen tusschen 1899,8 en 1900,0 op het eerste kaartje is ietwat onzeker en daarom door een gebroken lijn voorgesteld. De cirkelvormige beweging van de omwentelingspool gaat ten gevolge van de langzame verplaatsing van de traagheidspool, welke zich rechtlijnig over het oppervlak der aarde beweegt, in eene meer of minder verlengde of verkorte Cycloïdale verplaat sing over. r) De banen, welke de omwentelingspool op het oppervlak der aarde om haren gemiddelden stand beschrijft, bestaan dien ten gevolge uit vrij onregelmatige spiraalsgewijze verloopende krom men, welke in tijdperken van ongeveer 7 jaren waarin dus F. Tisserand, Traité de Méc, Cél. Tom II, Chap XXX pag. 53

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 156