156 ter plaatse waar de randen der New-foundlandsche Banken vrij steil tot op een diepte van een 6000 tal meters dalen en den 4 October 1884 werden alle 3 kabels, die hier op ongeveer 18 K.M. van elkander verwijderd parallel naast elkander loopen. gelijk tijdig gebroken op punten, die in eene rechte lijn lagen. In eene verhandeling van G. H. Darwin van het jaar 1877 en getiteld: «On the influence of geological Changes» komt deze tot de slotsom, dat de opheffing der continenten en de daar mede gepaard gaande inzinking der oceaanbekkens (zooals wij later zullen zien, moet deze inzinking als oorzaak en de opheffing als gevolg worden besehouwd) de ligging van de polaire hoofdas van traagheid om groote bedragen moet wijzigen, zooals trouwens uit de boven aangevoerde berekeningen blijkt. De beweging in de aardschollen tengevolge van deze inzinking en opheffing kan tot belangrijke bedragen klimmen en ernstig is thans door eenige geografen de vraag geopperd of de afstand tusschen Europa en Amerika ook verandering ondergaat. De bepaling van het lengte-verschil tusschen Potsdam en Cambridge (Ver. Staten) welke thans langs draadloos-telegra- fischen weg zal worden uitgevoerd met Horta op de Azoren als tusschen station, zal mede moeten dienen om licht op deze vraag te werpen. Wij betreden hiermede echter het gebied der geologie en op de geologen in het algemeen, doch bovenal op de seismologen rust in de toekomst de schoone taak om licht te ontsteken ten opzichte van de voortdurende vormveranderingen en massaver plaatsingen, welke onophoudelijk de verhoudingen op onze planeet doen wijzigen. III. Wanneer wij eene aardglobe of wereldkaart beschouwen, dan valt het terstond op, dat de gebieden van groote «seismische» werkzaamheid in hoofdzaak gerangschikt zijn volgens twee banen, welke in den vorm van «groote» cirkels de aarde omgorden en elkander snijden onder een hoek van ongeveer 67 De gewichtigste van deze gordels, die langs den Himalaya, de Kaukasus, de Middellandsche Zee en den Alpenkejien loopt om dan verder over de Azoren en de Caraïbische Zee zijn weg naar den Grooten Oceaan te vervolgen, omvat 53 /o

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 166