«Eens wordt de sterkste rots vergruisd, «En 't hoogst gebergt stort in, «Maar mijn genaverbond met u, «Oprechten! wankelt niet. «Treedt heen door gloeiend vuur en vlam, «Door waterstroom en zee, «En 't vuur verzengt u zelfs geen hair, «En 't water schaadt u niet. «Treedt stout door 't ijslijk schrikdal heen, «Der schaduwen des doods «Vreest daar geen kwaad, ik ken die paan, «Ik zal daar bij u zijn. «Schoon 't alles 't onderst boven raak, «'t Gebergt in zee verzink', «En d' aard zich uit haar plaats verzett', «Ik zal uw toevlucht zijn.» Aldus luidt een onzer mooiste kerkzangen en deze vergruizing en ineenstorting der gebergten leidt weder de schepping eener nieuwe wereldorde in. Het oude Armoricaansche x) Variscische 2) gebergte der palaeozoïsche periode, dat vroeger langs den Zuidelijken zoom van ons land liep en in welks moeraswouden en langs welks Noorderstranden de steenkolen werden afgezet, verzonk voor een groot deel in den Atlantischen Oceaan, terwijl het voor het overige gedeelte in hoofdzaak door de stroomende wateren werd weggevoerd. En zoo ging het ook met de andere gebergten en zoo gaat het ook thans nog, totdat eindelijk de hoofdmassa's der gebergten zeewaarts zijn gevoerd en we dus overhouden groote geëffende «rompvlakten» en diepere bekkens, waarin machtige lagen van sedimentaire gesteenten zijn nedergezet. Doch daar mede is ook het isostatisch evenwicht verbroken. Om de aardkern, waarvan wij met zekerheid niets weten, dan dat het soortelijk gewicht ervan ongeveer 5,5 bedraagt en dat de temperatuur ervan nogal hoog is en die we daarom de «kritische» 158 Armorica Bretagne. 2) Varisci Een Germaansche volksstam in Midden-Duitschland.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 168