164 grijpende wijze schildert, hoe in het jaar 282 v. Chr. bij Methone op het in de golf van Aegina gelegen schiereiland van Troezene plotseling een berg zich verhief, onder omstandigheden, zooals dat ook heden ten dage nog plaats kan hebben. De zoo dicht bij onze grenzen gelegen en oogenschijnlijk ge heel tot rust gekomen vulkanen van het Neder-rijnsche gebied werkten zelfs nog, toen deze streek reeds door menschen werd bewoond, want de witte puimsteenlagen in de omgeving van Andernach bedekken de steenen en beenen werktuigen dezer vroege bewoners. Aardbevingen en vulkanische uitbarstingen, hoewel op zich zelf staande verschijnselen, danken, zooals wij boven hebben ge zien, hun ontstaan dikwijls aan dezelfde geweldige massa-ver- plaatsingen, die de bergen opwaarts doen rijzen, doch staan ook in nauw verband met de epirogenetische bewegingen der schors. Tengevolge van de veranderlijkheid der ligging van de om- wentelingsas ten opzichte van het lichaam der afgeplatte aard- spheroïde, verwekt de enorme ringberg van ongeveer 21 K.M. hoogte, welke zich langs den aequator heeft gevormd, bij zijne pogingen om zich voordurend loodrecht te plaatsen ten opzichte van de omwentelingsas geweldige spanningen in het lichaam der aarde; het aangrenzende schollengebied wordt daarbij her- en derwaarts gedrongen en ook elders pogen de aldus in het leven geroepen spanningen zich door massa-verplaatsingen te vereffenen. Er moet dus noodwendig een zekere wisselwerking bestaan tusschen de verschijnselen, die zoowel de ligging van de pool als het meer of minder voorkomen van aardbevingen beheerschen; poolverandering leidt tot spanningen en massa-verplaatsingen, welke zich als aardbevingen kunnen openbaren en de daarbij optredende massa-verplaatsing kan weder verandering van de ligging van de pool tengevolge hebben. Beide verschijnselen worden hoogstwaarschijnlijk weer ten deele door luc ht druk verschil len beheerscht, daar bij elke stijging van den barometer van slechts 1 m.m. de aardschors met 13,6 Millioen K.G. per K.M2. meer wordt belast. De op oude barometers voor- Ovidius Metamorphoseon XV «Est prope Pittheam tumulus Troezena sine ullis «Arduus arboribus

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 174