van de kolossale vervverpinsspleet zelfs eene relatieve verschuiving van 6 Meter werd waargenomen. Bij deze verplaatsingen kunnen wel is waar soms zeer groote aardschollen zijn betrokken, doch het spreekt van zelve, dat de bewegingen der pool er slechts betrekkelijk weinig door zullen worden gewijzigd; wel geven deze verschuivingen soms tot eigen aardige eigendomstoestanden aanleiding en vreemd stonden dan ook de omwonende Japanners te Jöbara te kijken, toen na de hevige aardbeving, die in 1891 de dubbelprovincie Mino-O war i teisterde, twee dadelpruimboomen Diospyros Kaki), die voor heen in Oost-Westelijke richting stonden, nu in Noord-Zuide lijke richting bleken te staan, tengevolge van de omstandigheid dat zij langs eene tusschen hen doorloopende en aan de opper vlakte niet zichtbare verwerpingsspleet ten opzichte van elkander waren verschoven. In Japan, gelegen zooals wij boven reeds hebben gezien op de steile anticlinale naast de ontzagwekkende Tuscarora syn- clinale, hebben jaarlijks gemiddeld 1447 aardbevingen plaats of ongeveer 4 per dag. Zooals wij boven reeds hebben gezien, breken de telegraaf kabels dikwijls op plaatsen, waar zich de seismotectomsche lijnen der aardschors bevinden en diepe instortingen van den bodem hebben dikwijls daarbij plaats. Tijdens eene aardbeving in October 1873 brak de kabel bij Zante (Griekenland) en waar vroeger 500 Meter water stond, werd nu 700 M. gepeild. In 1878 brak bij eene hevige aardbeving in de Adriatische Zee, welke echter, op het eiland Zante ter nauwernood werd be speurd, de kabel tusschen Zante en Kreta op twee plaatsen, welke'een 70 tal K.M. van elkander waren verwijderd; de bodem bleek tusschen deze breukplaatsen riu zooveel veranderd te zijn, dat de herstelde kabel daaromheen moest worden gelegd. De aarbeving van 28 Maart 1885 beschadigde deze kabel weder op eene andere plaats, waar de bodem nu plotseling van 140 tot op 3000 M. in de diepte was gezonken. Den 15 Augustus 1886 werd deze kabel weer vernield en ten Zuiden van de breuk werd nu 2000 M. diepte gepeild in plaats van 1200 M, zooals vroeger het geval was. 66 Hobbs-Ruska «Erdbeben» pag. 206.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 176