i7o Steiien, waarvan de schaal dan nog eerst zou moeten worden gepolijst, omdat anders de oneffenheden van de oppervlakte nog te groot zouden zijn. Nemen we nu eens aan, dat eene in daling begrepen strook bijv. van ons land, eene lengte heeft van 200 K.M. bij eene breedte van 50 K.M., zoodat zij ongeveer de provinciën Zeeland en Zuid- en Noord-Holland omvat, dat de dalende schorsstrook hier ongeveer 20 K.M. dik is en dat de daling 0,1 Meter be draagt. Daarbij wordt dan een arbeidsvermogen ontwikkeld van 5e X IOO°5 K.G.M. en daar het mechanisch aequivalent der warmte gesteld kan worden op 424 kilogrammeter, zou dus bij den noodigen weerstand dit arbeidsvermogen omgezet worden in 118 X 10004 Calorieën. De soortelijke warmte van basalt op V4 van die van water stellende en het smeltpunt van basalt op iooo° C, dan zouden deze Calorieën derhalve 472 X IOO°3 of 472000 Millioen K.G. basalt tot smelting kunnen brengen, waar uit dus weder de nauwe betrekking blijkt tusschen tectonische en vulkanische verschijnselen. Ook bij deze langzame bewegingen in de aardschors schijnen, evenwel de wrijvingstrillingen eigenaardige geluiden te ver wekken, die op velerlei plaatsen en ook in ons land wel worden gehoord. Aan de monden van de Ganges zijn deze eigenaardige onderaardsche geluiden bekend als «Guns of Barisal», naar de ten Noorden van Calcutta gelegen vesting Barisal aldus ge noemd en hierbij klinkt dus nog eene herinnering aan kanon schoten door, in Italië noemt men ze «Brontidi» of «Marina» en hier worden de geluiden dus vergeleken met het rollen van den donder of het geraas van de branding, terwijl men ze in Mexico, waar deze geluiden veelvuldig voorkomen «Bramidos» (hondengeblaf) noemt en in Nederland en België «Mistpoeffers», daar men ze aldaar oorspronkelijk in verband bracht met het splijten van de aan den horizon hangende nevelbanken. Daar deze geluiden hoogstwaarschijnlijk een gevolg zijn van brad}'seismische bewegingen, gaan zij niet met aardschokken vergezeld, doch verwekken niet te min grooten schrik en angst op plaatsen, waar zij minder gewoon zijn. Zoo werden deze «bramidos» in 1784 gedurende meer dan eene maand gehoord in de Mexicaansche stad Guanaxuato en ofschoon er geene aardschokken werden gevoeld, noch in de stad, noch in de rijke

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 180