173 In de horst bij Winterswijk bleek het zout hoog opgeperst te liggen; in de 'feutoburgerwoudlijn werd er te Coevorden en te Zuid-Barge in Drenthe totnogtoe te vergeefs naar geboord. Minder om de groote massa's keukenzout, dan wel om de daar boven liggende later uitgekristalliseerde «kaliezouten» zijn deze zouthorsten van groote oeconomische beteekenis, daar zij wellicht in de toekomst eene machtige hulpbron voor den «landbouw» kunnen worden, bij de steeds grooter wordende behoefte aan kalie-hulpmestoffendeze kaliezouten, welke vroeger als waarde loos ter zijde werden geworpen en daarom den naam verkregen van Abraumsalze», worden thans met den naam van «Edel- zouten» bestempeld en menige groef wordt thans alleen voor zooverre het deze zouten betreft ontgonnen. De op vele plaatsen in ons land voorkomende verzouting van het grondwater zal wellicht meer aan de nabijheid van de «kalium»- en «magnesium»-rijke pershorsten van Zechsteenzouten dan aan den invloed van de gemiddeld slechts een 40 tal meters diepe Noordzee moeten worden toegeschreven, daar de chemische samen stelling van dit zoute grondwater juist door het hoogere gehalte aan Chloriden van kalium en magnesium van die van zee water afwijkt. Aanwijzingen voor de nabijheid dezer zouthorsten kunnen soms worden gevonden in het meer of minder «halophy te» karak ter van de flora ter plaatse, zooals dat bijv. te Weerseloo in Over- ijsel het geval was, waar de plantenkaartjes eene eng omgrensde «halophyte» (Zoutminnende) vegetatie aangaven en waar dan ook bij de proefboring eene sterke zoutbron werd ontsloten. Wel is waar bleek deze eerste loogvondst op plantenindicaties niet eene vondst van Zechsteenzout te zijn, doch van eene op geringere diepte liggende jongere «Jurassische» zoutformatie, doch dat neemt niet weg, dat men op andere punten, vooral in de nabijheid der hierboven aangegeven richtingslijnen wellicht gelukkiger zal kunnen zijn. Ook uit deze hoog opgeperste horsten van het Zechsteenzout blijkt dus weder op grootsche wijze de geweldige macht der krachten, welke voortdurend de aardschors vervormen en hare massadeelen verplaatsen. Behalve de hierboven genoemde oorzaken, kunnen ook nog onder sommige omstandigheden de heerschende luchtstroomingen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 185