174 belangrijk groote massaverplaatsingen ten gevolge hebben; zoo ontstonden de machtige losslagen van China en ook die van het Rijngebied onder den invloed der winden in een tijd, dat ter plaatse een steppenklimaat heerschte. Ook nog in onzen tijd komen deze aeolische stofverplaatsïngen voor en af en aan wordt op hoogere breedten een vrij groote hoeveelheid stof neer geslagen, afkomstig uit de Sahara, zooals dat bijv. plaats had bij den stofregen van 22/23 Februari 1903. Ook ons land kreeg toen zijn aandeel van dit stof, dat door den regen neergeslagen, alles met een geelbruin laagje bedekte. Een andere oorzaak, welke veranderingen kan brengen in de traagheidsmomenten der aarde, kan nog worden gevonden in de hoeveelheid kosmische stof, die onophoudelijk neerslaat uit de interplanetaire ruimten op onze haar doorijlende planeet. Niet alleen zal deze voortdurende meteorietenval ietwat hoewel zeer weinig van invloed kunnen zijn op de ligging van de pool, doch ook de omwentelings snelheid zal er eenigszins door worden vertraagd, wat in hoofd zaak echter weder wordt gecompenseerd door de voortdurende contractie van de kritische kern. Ofschoon geene vermeerdering van den duur van den «sterre- dag» kan worden geconstateerd, schijnt de seculaire versnelling van de beweging van de Maan er echter op te wijzen, dat deze wel degelijk bestaat. Vele zijn dus de oorzaken, die de bewegingen van de pool kunnen beïnvloeden, doch de meeste zullen haar slechts op vrij onbeduidende wijze kunnen doen schommelen. «Bronnen» waaruit werd geput en «werken» waarnaar voor verdere bijzonderheden kan worden verwezen: F. Tisserand, Traité de Mécanique Celeste, Tom. II. Astronomische Nachrichten van 18901913. Dr. J. W. J. A. Stein. S. J. Beobachtungen zur Bestimmung der Breiten-Variation in Leiden, 18991900. Annuaire Astronomique et Météorologique 18901914. Dr. J. J. A. Muller. Het tegenwoordige standpunt der Geodesie. Dr. W. Jordan. Handbuch der Vermessungskunde. E. C. Abendanon. Uie Grossfalten der Erdrinde.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 186