ONDERZOEK VAN DE NIEUWE PLANIMETERS. I. De schoone vinding van den Beierschen «trigonometer» J. M. Hermann in 1814 om door het rondvoeren van eene stift langs den omtrek eener figuur de oppervlakte daarvan te bepalen, kan worden gerangschikt onder de meest practische uitingen van den menschelijken geest, daar zij het mogelijk maakte om den lang- wijligen en dientengevolge ietwat geestdoodenden arbeid der inhoudsbepalingen door berekening uit meetcijfers of coördinaten of dikwijls slechts met behulp van passer en schaal te vervangen door eene grootte-bepaling langs mechanischen weg, waarbij niet alleen veel tijdsbesparing werd verkregen, doch tevens eene snelle en gemakkelijke controle op de uitkomsten bij meervoudige rondgang der figuur, waardoor dus minder van de aandacht behoefde te worden gevergd, de geest minder werd afgestompt en de werklust dus grooter bleef. Wel maakte de Idermann'sche vinding destijds geen opgang, raakte zelfs in het vergeetboek, doch reeds in 1824 brachten de Italiaansche professor T. Gonnella te Florence en in 1827 dë Zwitsersche ingenieur Oppikofer uit Untereppikon, dus bijna te gelijker tijd en naar het schijnt onafhankelijk van elkander zijn beginsel weder in toepassing, door de constructie van twee ongeveer gelijke en slechts weinig van het Hermann'sche instrument afwijkende lineair-planimeters, wel een bewijs derhalve, dat niet alleen de behoefte aan hulpmiddelen voor de mechanische inhoudsbepaling destijds reeds diep werd gevoeld, doch ook dat de tijd rijp was voor de bevrediging daarvan. De instrumenten waren echter vrij onbehouwen van vorm en gecompliceerd van bouw en daarenboven zeer duur, wat noodwendig hunne alge- meene verbreiding bemoeielijkte, totdat omstreeks 1855 professor Amsler te Schaffhausen en bergmeester Schmid in Leoben (later professor te Praag) en dus weder gelijktijdig het beginsel belichaamden in hunnen Pool-planimeter, een instrumentje sub-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 191