i8o tiel van bouw, vrij accuraat werkend en wat een gewichtige factor was niet al te duur en dus onder veler bereik. En nu ging het met reuzenschreden voorwaarts. De pool- planimeter spoedig ingeburgerd in de technische bedrijven, zoowel ten behoeve van inhoudsbepalingen als vooral ook ter vaststelling van de gemiddelde hoogte der «indicator-diagrammen», vond bij de kadastrale werkzaamheden echter vrij langzaam toegang, eensdeels omdat bij de dikwijls groote waarde der grondstukken bij de oppervlakte-bepalingen grooter nauwkeurigheid moest worden geëischt dan de pool-planimeters totnogtoe konden geven, doch anderdeels ook omdat deze instrumenten maar al te vaak te onregelmatige en dus te onzekere uitkomsten gaven. Eene groote schrede voorwaarts bracht de landmeter O. Lang te Neuwied de zaak weer omstreeks 1894 door de samenstelling van den Compensatie-poolplanimeter, waarmede resultaten zijn te bereiken, die onder velerlei omstandigheden ook bij kadastralen arbeid als voldoende nauwkeurig kunnen worden geacht, doch eerst door de samenstelling van instrumenten waarbij de meetrol zich niet meer op de teekening beweegt, doch zooals bij den nauwkeurigheids-schyf-planimeter op eene tot het instrument behoorende aluminium-schijf of zooals bij den kogel-rol- planimeter tegen een metalen kogelsegment, ontstonden onder de handen van den bekwamen mechanicus Coradi te Zürich de prachtige planimeters, zooals wij die thans kennen en waarmede resultaten zijn te bereiken, die niet achter behoeven te staan bij de meest nauwkeurige bepalingen met behulp van passer en schaal en dikwijls zelfs op vrij betrouwbare wijze de oppervlakte-bepaling door middel van berekening uit meetcijfers en coördinaten zullen kunnen vervangen. En dan wat een winst aan tijd, wat een besparing aan geestesinspanning, wat eene gemakkelijke en snelle controle op de resultaten! Diep en dieper werd dan ook bij het Nederlandsche kadaster de behoefte aan meerdere planimeters gevoeld, menig landmeter schafte ten behoeve van zijne ambtsbezigheden uit eigen middelen een dergelijk instrument aan en dan ter wille van de mindere kosten meestal een Compensatie-poolplanimeter, groot en grooter werd langzaam aan de drang om meerdere instrumenten van rijkswege beschikbaar te stellen, het bestuur der «Vereeni- ging voor Kadaster en Landmeetkunde» wendde zich met

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 192