een dergelijk verzoek tot Zijne Excellentie den Minister van Financiën, én de inwilliging volgde en nog een 16 tal mooie «nauwkeurigheids-schijfplanimeters» van Coradi werd aangeschaft ter completeering van de reeds beschikbare instrumenten. Ofschoon de planimeters van den heer Coradi voldoende stevig zijn gebouwd, spreekt het van zelve, dat hunne teerste organen gemakkelijk kunnen worden beschadigd, wanneer er tijdens het vervoer ietwat ruw mede wordt omgegaan en af en aan komt het dan ook voor, dat planimeters tijdens de verzending hebben geleden. Zoo is het gebeurd, dat eene nauwkeurigheids-schijf- planimeter tijdens het vervoer zoo ruw was behandeld dat de as van de aluminiumschijf geheel uit hare pannen was gerukt, de bovenste conus van de as was ietwat beschadigd, terwijl de onderste naast de pan eene groef in den poolarm had gestooten. Aan welke gevaren onder zulke omstandigheden de fijne spitsen van de meetrolas zijn blootgesteld laat zich lichtelijk bevroeden en het komt dan ook voor, dat deze spitsen tijdens het vervoer zijn beschadigd of zelfs gebroken. Ofschoon dit niets met de deugdelijkheid der instrumenten heeft te maken, doch geheel moet worden geweten aan de ruwe behandeling tijdens het vervoer, leidt dit allicht tot groote teleur stelling en velerlei onaangenaamheden, daar ook bij de geringste beschadiging der asspitsen noodwendig minder bevredigende resultaten het gevolg moeten zijn; steeds zal men dus door doel matige verpakking op af doende wijze dergelijke beschadigingen tijdens het vervoer moeten weten te voorkomen en niet alleen door tusschenvoeging van proppen zacht papier, etc. het instrument behoorlijk in de doos moeten verpakken, doch deze tevens weder in eene kist met houtwol, zooals trouwens ook de heer Coradi thans doet. Tevens blijkt hier echter uit hoe gemakkelijk de asspitsen der meetrol worden beschadigd en hoe gevaarlijk het dus is, wanneer een planimeter ietwat hardhandig wordt behandeld. Coradi zelf waarschuwt dan ook: «dat ook zelfs de eenvou- «digste planimeter eene zorgvuldige behandeling noodig «heeft, wanneer er bruikbare resultaten mede zullen «worden verkregen» en verder: «1st das Instrument durch «einen voreiligen Handgriff in Seinen subtilsten Organen 181

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 193