«getroffen und beschadigt, so nützt die noch so peinliche «Beobachtung nachstehender Regeln und Vorschriften «nicht mehr, und es ist ebenso unmöglich zu einem guten «Resultat als zu einem richtigen Urteil über das Instru- «ment zu gelangen». Er zijn nu eenmaal van die gelukkige menschen, die met evenveel handigheid het zware geschut in een kustfort kunnen bedienen als den daarnevens opgestelden telemeter of een uni- versaalinstrument, terwijl weder anderen met denzelfden fermen zelfbewusten doch in dit geval noodlottigen greep hunner knokige knuisten een planimeter aanpakken als het ijzeren rooster van kelder of put en dat duldt geen planimeter, doch vooral geen «nauwkeurigheids-schijfplanimeter». Nimmer mag deze ter opstelling of verplaatsing wor den aangeraakt of eerst moet de meetrol behoorlijk van de schijf worden gelicht door middel van de daarvoor be stemde schroefeerst daarna mag de poolarm in verbinding met den «poolkogel» worden gebracht, waarbij dan weder angst vallig moet worden gewaakt tegen hardhandige stooten of schokken, ter vermijding van beschadiging van kogel of «bed ding», doch bovenal om te voorkomen, dat het rondsel van de aluminiumschijf op onzachte wijze in aanraking komt met den gekartelden rand van de poolschijf, daar deze rand, zooals straks zal blijken, een der gewichtigste organen vormt van den planimeter. Geen ander geodetisch instrument is zoo licht voor beschadiging vatbaar als een planimeter en geen ander instrument wreekt dit ook zoo onverbiddelijk en ge voelig bij het gebruik in de verkregen resultaten. Steeds zal het oog er op moeten worden gehouden of alle assen zich vrij en voldoende 'gemakkelijk doch ook zonder te veel speling in hunne beddingen kunnen bewegen, vooral echter of de meetrol na opheffing van de s'chijf door middel van het penseel in beweging gebracht zich snel en langdurig, slechts langzaam aan tot rust komende be weegt, zonder plotseling te blijven staan. Bij zorgvuldige behandeling en stofvrijhouding van het instru ment zal het slechts zelden noodig blijken om de assen van olie te voorzien, moet dit evenwel plaats hebben, dan gebruike men 182

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 194