i83 - daarvoor steeds de beste «been de ren-olie». {Knochenöl Klokkenoliè). Daar de ervaring heeft geleerd, dat de bovenste tap van de as der aluminiumschijf het meest aan slijtage onderhevig is, kan het overweging verdienen om 'n enkelen keer eens met de punt van eene naald de geringst mogelijke hoeveelheid olie te brengen in het daarvoor in den poolarm aanwezige gaatje boven dien tap. Te veel olie zou vlekken doen ontstaan op het papier van de schijf. Zorgvuldig zal ook steeds moeten worden gewaakt tegen ver buiging of beschadiging van de voerstift, daar de «instellingen» van den voerarm daardoor worden gewijzigd. Maakt men ter controle daarvan gebruik van de proefliniaal, dan verdient het overweging, om ter vermijding van «radialen» druk waardoor zoowel de voerstift als de fijne punt van de proefliniaal ietwat verplaatst zouden kunnen worden het instrument niet bij den voervleugel» rond te voeren, doch door «tangentiëelen» druk tegen het vrije einde van de proefliniaalwenschelijk is het dan om de voerstift met een meer cilindervormig en het centrumeinde van de proefliniaal met een meer schijfvormig looden of metalen gewichtje te bezwaren, waarin cilindrische boringen zijn aange bracht, welke sluiten resp. om den kop van de voerstift en om den kop van het schroefje van de proefliniaal. Niet alleen een zachthandige behandeling doch ook reinheid wil de planimeter en niet minder onverbiddelijk, Tengevolge van de ook door de fijnste bewerking niet geheel en al op te heffen wrij ving der spitsen van de meetrolas in hunne beddingen, heeft ook meer of minder «glijden» van de meet- r°l en dus geen afwikkeling volgens den regel: u x sin plaats, wanneer de voerstift zich niet alleen op, doch ook nabij en evenwijdig met de grondlijn beweegt en om dit «glij den» tot een minimum te reduceeren is de glasharde stalen «loopkraag» van de meetrol van eene fijne, slechts onder eene loupe zichtbare, overdwarsche en dus evenwijdig met de meetrol as liggende «bestreping» voorzien. Deze fijne bestreping, waarvan dus de nauwkeurigheid der te bereiken resul taten in hooge mate afhankelijk is, moet noodwendig lijden onder den slijpenden invloed der stofdeeltjes, welke voortdurend door deze stalen «loopkraag» van de meetrol in het papier van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 195