202 draden onderling goed overeenstemmen. De reductie der metingen moest echter nog uitgesteld worden. Op 12 Augustus waren de terreinwerkzaamheden der basismeting geëindigd. In het najaar werd de definitieve reductie van de waarnemingen ter hand genomen. Daarbij moest gebruik gemaakt worden van een bedrag, dat als constante fout in den hellingmeter van de meetstaaf moest worden aangenomen. Dit bedrag, waarvoor tijdens de basismeting, uit afzonderlijke bepalingen uiteenloopende waarden waren gevonden, kon nader afgeleid worden" uit de resultaten van de voorloopige berekening en de uitkomsten van de waterpassing. Voor de verschillende secties der basis afzonderlijk berekend, loopen de bedragen voor de constante fout vrij sterk uiteen. De onzekerheid, die aldus blijft bestaan, is te verklaren uit de wijze, waarop de hellingmeter op de meetstaaf rust, zonder dat de ondersteuning steeds op dezelfde punten plaats heeft. Nadat de aflezingen van den hellingmeter verbeterd zijn voor het aangenomen bedrag van de constante fout, wordt voor het hoogteverschil der basiseindpunten, afgeleid uit de lengte en de hellingen van de meet staaf eene waarde verkregen, welke op zeer weinig na overeenkomt met de uitkomst der waterpassing. Tusschen de twee of meer waarden voor de lengte van ieder onderdeel der basis blijven echter verschillen bestaan, welke duidelijk wijzen op het voorkomen van constante fouten in de meting, zoowel persoonlijke fouten van de beide waarnemers aan de meetstaaf als fouten welke afhankelijk zijn van de richting, waarin gemeten werd (oost-west of west-oost). De laatste komen voor tot een zoodanig bedrag, dat zij met op rekening van den hellingmeter gesteld kunnen worden er moet dus nog een andere oorzaak voor aanwezig zijn. Op te merken valt, dat door het bij de meting gevolgde werkplan de invloeden der constante fouten in het licht treden, maar ook dat die in vloeden onschadelijk gemaakt worden voor het resultaat der basismeting. Hoewel de lengte van de basis niet kan vastgesteld worden, alvorens bekend is, welke waarde moet worden aangenomen voor de lengte van de meetstaaf tijdens de basismeting, kan reeds volledig beoordeeld worden met welken graad van nauwkeurigheid de basismeting is aangedaan. "Wanneer alle voorkomende verschillen in de metingen worden opgevat als voort te spruiten uit geheel toevallige waarnemingsfouten, dan wordt voor de middelbare fout in de lengte van de rond 4320 meter lange basis gevonden een bedrag van 2,96 m.M. of rond één anderhalf-millioenste

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 214