zot Wegens omvangrijke herstellingen aan het punt Ie orde Steenwijk 1, waarbij alle aanwezige vaste punten dreigden verloren te gaan, werden aangebracht eenige ondergrondsche verzekeringen en een vastlegging in het gebouw der H. B. S., in verband waarmede de noodige centreerings- metingen werden verricht. De berekeningen van de secundaire driehoeksmeting werden door diverse ingenieurs voortgezet en de vereffening der waarnemingen bewerkt en coördinaten in stereographische projectie berekend voor secundaire punten van den ien en 2en rang in het Westland en een gedeelte van Utrecht en de Veluwe. Uitkomsten der driehoeksmeting konden in 1913 beschikbaar gesteld worden als volgt: Coördinaten, enz. van eenige punten in de provincie Utrecht ten behoeve van hermeting van het kadaster; van punten langs de groote rivieren ten behoeve van domeinmetingen en ten behoeve van de Nederlandsche Heidemaatschappij en van de punten in de gemeente 's Gravenhage ten behoeve van den dienst der gemeentewerken aldaar. Sterrekundige waarnem ingeti De verwachting in het vorige jaar uitgesproken, dat in 1913 met den druk van de uitkomsten der waarnemingen voor de breedte-verandering te Leiden zou worden aangevangen, is tengevolge van de vele andere werkzaamheden van dr. H. J. Zwiers als observator der sterrewacht te Leiden niet vervuld. Thans liggen echter de copiebladen van het eerste gedeelte: de afleiding van de declinaties en eigenbewegingen der 163 waargenomen Talcottsterren, en eveneens van het tweede gedeelte: her leiding van de waarnemingen met het Talcottinstrument van Juni 1899 tot November 1906, ter verzending naar den drukker gereed. De verdere bewerking van de uitkomsten ter bepaling van de ver beteringen, die de aangenomen declinaties moeten ondergaan om ze te herleiden op het gemiddelde van elke groep, is voor elk waarnemingsjaar volbracht; deze verbeteringen moeten nog worden onderzocht met be trekking tot mogelijke fouten in de aangenomen waarden van de eigen bewegingen en de schroeffouten. In verband met de verandering in de poolshoogte is door den heer H. G. v. d. Sande Bakliuyzen een onderzoek ingesteld omtrent den invloed dier verandering op de hoogte van den middelbaren zeestand te Helder van 1892 tot 1912 en tevens op de hoogte van den middel baren waterstand in het IJ voor Amsterdam van 1700 tot i860. Een gedeelte der verkregen uitkomsten is medegedeeld in de Verslagen en mededeelingen van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen te Amsterdam en in de Vierteljahrsschrift der Astronomischen Gesellschaft.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 218