"en te blijven der Burgelijke Gemeenten, staande ten allen tijde onder derzelver beheering en onderhoud». Vooraf was in art. 4 bepaald: «Alle Geestelijke Goederen en Fondsen, waaruit te vooren de «Tractementen, of Pensioenen, van Leeraaren of Hoogleeraaren «der voormaals Heerschende Kerk, betaald werden, worden Na- «tionaal verklaard, om daaruit, eerstlijk, de nog blijvende Tracte- «menten en Pensioenen te voldoen, en, daarna, tot een vast Fonds «te worden aangelegd voor de Nationaale Opvoeding, en ter be- «bezorging van Behoeftigen; blijvende nogthands onverlet de aan- «spraak, welke eenig Lichaam of Gemeente daarop mogtmaaken, «en, met de noodige bewijzen voorzien, aan het Vertegenwoor- «digend Lichaam ter beslissing zal moeten inleveren». En in art. 5: «Alle andere Kerkelijke Goederen, door vrijwillige gift, erfma- «king, inzameling of aankoop bij eenig Kerkgenootschap verkregen «worden als het Wettig eigendom der Bezitteren erkend, en als «zoodanigen aan hun verzekerd». Bij art. 13 der opvolgende Staatsregeling van 1801 werd bepaald «Ieder Kerkgenootschap blijft onherroepelijk in het bezit van «hetgeen met den aanvang dezer Eeuw door hetzelve wierd be- «zeten». Algemeene maatregelen van bestuur, om op afdoende wijzede nakoming der bepalingen van art. 6 der Additioneele artikelen van de Staatsregeling van 1798 te verzekeren, zijn niet genomen; wel verschenen enkele gewestelijke aanschrijvingen in verband met deze aangelegenheid, doch over het algemeen liet men het aan de gemeentebesturen over, om zich op publiekrechtelijke wijze in het bezit van de torens te stellen, voorzoover dit niet reeds vroeger door het burgerlijke gezag was gedaan. Zoo verscheen in Gelderland den 10 October 1798 eene Noti- «ficatie gelastende de kerken-raden der onderscheiden kerkgenoot- «schappen om aan de municipaliteiten de door hen benoodigde «documenten te verstrekken, waardoor zij moeten worden in staat «gesteld om de aan de plaatselijke bestuuren gedemandeerde be- «schikking over de kerk-gebouwen, conform het 6e der additio- «nele artikelen tot de Staatsregeling en publicatie van 12 July 1.1. «tot stand te brengen». 2 I

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 21