2o8 Voor en na elk der beide reizen werden op het hoofdstation de Bilt aansluitingswaarnemingen uitgevoerd. Bij uitwerking der waarnemingen bleek, dat de uitkomsten verkregen met den toestel van Defforges, wat de nauwkeurigheid betreft, zeer veel achterstaan bij die verkregen met den toestel van Stückrath, wat hoofdzakelijk is toe te schrijven aan de niet voldoende onveranderlijkheid van den slinger, veroorzaakt door de verwisselbare gewichten aan boven- en benedeneinde. Bovendien vereischt die toestel veel meer inspanning van den waarnemer. In November en December werd de verbinding tot stand gebracht van het hoofdstation de Bilt met het Geodetische Instituut te Potsdam, waar voor de ingenieur Vening Meinesz zich met de beide slingertoestellen derwaarts begaf. Daar de meeste waarde was te hechten aan de waarnemingen met den toestel van Stückrath, werden hiermede vóór de reis te de Bilt, verder te Potsdam en na de reis wederom te de Bilt, twaalf waarnemingsserieën elk met vier slingers, uitgevoerd. Van den wetenschappelijken staf van het Instituut, in het bijzonder van professor Haasemann, werd de grootst mogelijke medewerking ondervonden; ook werd de ingenieur Vening Meinesz in de gelegenheid gesteld gebruik te maken van de in het Instituut aanwezige inrichting tot bepaling der temperatuur-constante van den toestel van Defforges, en tot een nieuwe bepaling van den invloed van het medeslingeren bij dezen toestel volgens de statische methode (Nagaoka). Tijdens het verblijf van den ingenieur Vening Meinesz te Leiden, werden door hem maatregelen getroffen, om voor de waarnemingen op de verschillende stations telefonische tijdseinen te ontvangen van de sterrewacht aldaar, waarbij door den Directeur der sterrewacht, dr. E. F. van der Sande Bakhuyzen, de meest mogelijke medewerking werd verleend en voor het vervolg toegezegd. Op het station Delft kon daartoe worden gebruik gemaakt van de reeds vroeger tot stand gebrachte telegraphische verbinding der sterrewacht met het geodesiegebouwop de overige stations werd gebruik gemaakt van de intercommunale telefonische verbindingen; de op deze wijze te verkrijgen resultaten zijn meer dan voldoende, daar de toevallige fouten der klok- vergel ij kingen vermoedelijk één of twee honderdste deelen der secunde niet te boven gaan. In het begin van 1913 werden bij den instrumentmaker Fechner te Potsdam vier slingers van invar-metaal besteld, te bezigen op het statief der Sttickrathslingers, waardoor de waarnemingen veel minder invloed van de temperatuur zullen ondergaan, dan bij de bronzen slingers het geval is.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 220