12 perceel nauwkeurig" op, het veldwerk van die meting berust in het kadastraal archief heeft echter, niet meegedeelde, bezwaren om de kadastrale kaart te wijzigen en in overeenstemming met den bezitstoestand te brengen, de kadastrale grens blijft op de kaart loopen zooals de stippellijn aangeeft. Huis en erf waren reeds in 1870 in bezit gekomen van den tegenwoordigen eigenaar; bij grensbepaling op diens verzoek is gebleken, dat de bezitsgrens thans nog dezelfde is als in 1880. Hoe zij was vóór dien tijd is alleen aan 't licht te brengen door getuigenis van menschen, die den toestand van vroeger goed gekend hebben. Tot die menschen behoort de tegenwoordige bezitter van het huis en erf en deze beweert, dat, toen hij het perceel kocht in 1870, de grens reeds lag zooals die heden nog ligt, hetgeen ook door de getuigenis van de rechtsvoorgangers van beide partijen wordt bevestigd. Tot omstreeks 1900 heeft ook nooit iemand op het beloop van de grens aanmerking gemaakt, maar in dat jaar komt n°. 59 handen van een nieuwen eigenaar, deze begint te chicaneeren en een proces volgt ten slotte. De rechtbank heeft onlangs uitspraak gedaan en wel: dat geen van beide partijen zijn beweerde rechten voldoende heeft kunnen bewijzen en veroordeelde den eigenaar van het huis en erf in de kosten (circa f 400. In vorenstaand geval is niet te bewijzen, dat een foutieve kadastrale aanduiding in de akte van 1845 is ingeslopen en dat destijds de bezitsgrens reeds afweek van de kadastrale grens, maar dat is bij akten van ouden datum bijna nooit te bewijzen, tenzij uit de overige perceelsbeschrijving. Intusschen is ook hier foutieve kadastrale aanduiding zeer waarschijnlijk, naar mijne ondervinding worden eigendomsgrenzen, wanneer deze tegelijk afsluitingen zijn, zelden meer zonder opmaking van akte gewijzigd en mag men ongekeerd aannemen, dat de thans aanwezige sloot ten Z. en de heg ten W. van het huis en erf daar onveranderd zoo zijn geweest gedurende al den tijd dat dit perceel en het ten Z. daarvan gelegen weiland in verschillende handen zijn ge weest. Adenige verlegging eener grenswelke voor een ruiling zonder akte wordt aangezien, dateert reeds uit den tijd toen de bewuste grens nog alleen maar cultuurgrens was, toen de betrokken perceelen nog in één hand waren. Bovengenoemde gevallen staan niet op zich zelf, nog slechts enkele weken geleden is hier in de provincie een proces beëindigd,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 224