Den 26 Jan. 1799 volgde eene «Notificatie, dat de kerkhoven «als annex aan de kerkgebouwen behooren te worden geconside- «reerd en alzo mede in de taxatie en het vergelijk behooren te «worden begrepen, ten waare dezelve Kerkhoven geheel afgeschei- «den van de kerken zijn en dat de kerken op zodanige plaatsen, «waar de bewooners een en dezelve gezinte zijn toegedaan, niet «vallen in de termen van taxatie en het vergelijk bij het 6e der «additioneele articulen bepaald, maar aan de ingezetenen zonder «eenige uitkeering verblijven». Eene algemeene regeling had ook hier niet plaats, zoodat de eene gemeente wel, de andere weder niet zich in het bezit van den toren stelde, wat dra tot velerlei moeielijkheden aanleiding zou geven. In de provinciën Noord- en Zuid-Holland schijnt men vrij cor rect de bepalingen van art. 6 der additioneele artikelen ten uitvoer te hebben gebracht en stelden de burgerlijke gemeenten zich dus vrij algemeen in het bezit van de Kerktorens, terwijl daarentegen in de provincie Groningen de uitvoering dezer bepalingen op zooveel tegenstand stuitte, dat de Kerkelijke gemeenten zich in den regel in het bezit van de torens hebben gehandhaafd. Ook in Drenthe bleven de torens, welke aan de Kerkgebouwen waren verbonden, ongeacht het bepaalde hij art. 6 der additionele artikelen voortdurend ten laste van en dus in beheer en onder houd bij de kerkelijke gemeenten, als wier eigendommen zij werden beschouwd, terwijl alleen die torens, welke niet met eenig kerkgebouw waren verbonden, werden geacht het eigendom te zijn van de burgerlijke gemeenten. De eenvoudige uit hout gebouwde kerken der eerste christe lijke gemeenten hadden geen torens; de klokken, welke reeds vroeg werden aangebracht, waren of aan den westelijken gevel van het kerkgebouw bevestigd of opgehangen in afzonderlijk daarvoor gebouwde «klokkenhuizen». Nog heden ten dage vindt men vele oude kerken in Friesland en Oost-Friesland, weliswaar thans van steen gebouwd, doch zon der torens en met daarnevens staande houten «klokhuizen»als voor beelden daarvoor kan worden gewezen op de oude kerken te Nij e- schoot en Katlijk enz. in de friesche gemeente Schoterland. Kwamen tengevolge van de verplaatsing der bevolking som mige kerken in verval en moesten deze dientengevolge worden 2 2

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 22