de, tijdens de transactie op het terrein aanwezige cultuurgrens, die er voor wordt aangezien. «Hoe kunnen partijen hunne goederen kadastraal aanduiden» vroeg reeds Prof. Mr. J. C. Naber «waar geen de minste «waarborg wordt gegeven, dat de kadastrale grenzen en de «werkelijke grenzen overeenstemmen?» Het antwoord moet m.i. luiden: dat de kadastrale aanduiding niets bewijst ten aanzien van de juiste ligging van die grenzen, welke door de overeenkomst overgaan uit het stadium, dat ik ter onderscheiding thans reeds meermalen heb betiteld met den naam van cultuurgrens, in de meer belangrijke positie van eigen- domsgrens. Aan het feit, dat de kadastrale kenteekenen in een akte staan opgegeven kan en mag daarom voor die gevallen m.i. geen andere waarde en beteekenis worden gehecht, dan dat de aard en de ligging der perceelen daardoor zijn vastgesteld. Zoo is het ook begrepen door den wetgever en staat het uit drukkelijk vermeld in art. 9 van het K. B. van 8 Aug. 1838 en in art. 1219 B. W. Het eerste luidt: «De aanduiding van den aard en de ligging der goederen, «naar aanleiding der kadastrale indeeling, zal in alle akten, «vonnissen en stukken, bestemd ter overschrijving, inschrijving, «vermelding of aanteekening in de registers der bewaring van «de trypotheken plaats hebben door duidelijke opgave van de «sectie, het nummer en de grootte 2) ZOOals elk perceel bij het «kadaster bekend is.» en art. 1219 B. W.: «De akte waarbij hypotheek wordt gevestigd «moet bevatten eene opgave van het bezwaarde goed en van «deszelfs aard en ligging naar aanleiding van de kadastrale «indeeling.» De aarddat wil m.i. zeggen of het perceel een huis een stuk bouwland, weiland, water, weg enz. is, de liggingdat men met behulp van de kadastrale kaart het perceel op het terrein kan vinden. feu aanzien van de verzekering der grenzen, die vóór het het sluiten der overeenkomst nog geen eigcndomsgrenzen waren, 2 19 Zie K. en L. 1895 blz. 157. 2) Bij kabinetsrescript van 2 Mrt 1841, P. W 2/1841 blz. 53 is afgeschaft de gevorderde aanwijzing der grootte.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 231