duidelijkheid daarvan is deze meermalen gesteld boven een er mede in strijd zijnde kadastrale aanduiding. F. H. v. d. Linden, v. S. MATHEMATISCHE VORMEN IN HET LANDSCHAP, a. De Logarithmische Kromme (y ax) als Beschrij vende lijn van de Flanken der Vulkanen. I. Wanneer men sommige vulkanische streken nadert, bijv. de Japansche eilanden-reeks of den «gordel van Smaragd, zich slingerende om den evenaar» ons schoone Insulinde, dan wordt het oog geboeid door den eigenaardigen, symetrischen en zeer bevalligen vorm van sommige der langzaam aan boven den horizon oprijzende bergkolossende zeer steile helling aan den top gaat vrij spoedig over in eene uiterst sierlijke concave begrenzing der flanken en deze sluiten dan weder onder eene elegante steeds flauwer wordende helling aan bij den bodem, waarop de berg een meer of minder werkzame of wellicht rustende vulkaan zich op eene zeer breede basis verheft. Kenschetsend geven dan ook de Japanners aan deze breede basis van den berg de beteekenisvolle naam van «de Sleep» van den vulkaan. Fier blik't de trouwe wachter van Yokohama, de meer dan .3700 Meter hooge thans rustende vulkaan «Fusiyama» neer op de bochtige zoo vaak door aardbevingen en vloedgolven bezochte kuststrook ter weerszijden van Simoda, tusschen de Soeroega Golf en de Baai van Tokyo (Jeddo), het oog boeiende zoowel door zijne indrukwekkende hoogte als door zijnen sierlijken vorm en vaak ziet men dan ook op Japansche teekeningen, borduur- of lakwerk het karakteristieke beeld van dezen een goed deel van het jaar met sneeuw gekroonden en in den reuk van «heiligheid» staanden vulkaan op den achtergrond verrijzen. Veelvuldig komt deze vorm voor bij de vulkanen van Insulinde, bijv. bij den op 40 Zuider breedte in de Pasemah-landen ge legen, 3167 Meter hoogen nog werkzamen «Dempo», bij den bijna onder den «evenaar» in de Padangsche Bovenlanden liggende, 2892 Meter hoogen en eveneens nog werkzamen «Me- rapi», bij den «Klabat» in de Minahasa op Celebes en zoo- 22 1

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 233