geveer 300 bedraagt, terwijl de bovenstaande vergelijking daar voor aangeeft tang- -L waaruit volgt: tang x0 a \og.a 0,16732 ao 68° 56'. Dit komt dus overeen met hetgeen boven reeds werd op gemerkt, dat het materiaal, waaruit de steile toppen der vulkanen zijn opgebouwd, reeds vrij spoedig onder de verwoestende at- mospherische invloeden benedenwaarts wordt gevoerd. Bij de op de hierbij gevoegde kaart daargestelde logarithmische kromme met a 1,3 heeft de ordinaat ft12 eene lengte van 23.3, terwijl bij den zooveel vlakkeren Fusiyama met a 1,47 reeds «s ongeveer deze lengte heeft n.l. 21,8 en a12 daar zelfs de enorme lengte van 101,8 bereikt; dit verklaart ons dus op overtuigende wijze waarom de Jalpanners spreken van «de Sleep» hunner vulkanen. De reusachtige Fusiyama is een nog jonge vulkaan, daar hij eerst omstreeks het jaar 285 vóór Christus zou zijn ontstaan; hevige erupties kwamen voor in 799, 863 en 864, doch daarop volgde eene bijna duizendjarige periode van rust tot het jaar 1707, toen weder eene vreeselijlce uitbarsting van den vulkaan alles op de grondvesten daveren deed. Sedert rust de vulkaan weder, tot hoe lang? Den Japanner is deze berg ook Fusi en Fusi-no-yama genoemd heilig en in de maanden Juli en Augustus trek ken groote scharen uit alle deelen van Nipon ter beevaart op naar zijnen moeielijk beklimbaren top, waarbij de weg opwaarts dan bezaaid raakt met het strooien schoeisel en de sandalen dezer vromen. Zooals wij boven reeds hebben gezien treedt deze zoo fraaie bergvorm veelvuldig op bij de vulkanen in den Indischen Archipel, doch dikwijls bederven storende invloeden de regel matigheidvan het «silhouet», zooals dat bijv. bij de «Merapi» der Padangsche Bovenlanden en ook bij den overigens zoo mooien «Klaba't» in de Minahasa op Celebes het geval is. II. Alvorens ons te wenden tot in het vaderlandsche landschap 228 Zie de afbeelding van dezen vulkaan bij van Baren, de Vormen der aardkorst, pag- I45-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 240