optredende vormen hebben wij eerst het mooie voorbeeld der vulkanen behandeld om de groote beteekenis, welke deze hebben vooi onze schoone koloniën in de Tropen en dat zoowel in goeden als in kwaden zin. Wij zullen daar dus nog enkele oogenblikken bij stil moeten staan. Java telt een 45 tal vulkanen, Sumatra wellicht meer dan 60, ongerekend nog de op de dwarsspleet tusschen deze eilanden staande vulkanen waaronder de vreeselijke Rakata (Krakatau) welke dwarsspleet in geologischen zin beschouwd kan worden als de grens uit te maken tusschen beider vulkanisch gebied. Vele zijn dan nog de vulkanen, welke verstrooid liggen op de overige eilanden van den Archipel; op het zoo uitgestrekte eiland Borneo komen echter ge ene vulkanen voor. Die van de groote eilanden Sumatra en Java liggen ge groepeerd in reeksen, welke óf in de richting van de lengte as dezer eilanden zijn gelegen, óf ook wel dwars daarop zijn gericht. De lengtespleet van Sumatra ligt op korten afstand van en ongeveer evenwijdig met eene oudere spleet, waaruit op het einde van den «eoceenen» tijd de «andesiet» massa's te voorschijn zijn getreden, die nu nog de Westkust van dit eiland vormen; deze andesietmassa's strekken zich zeewaarts uit tot op een afstand van 12 minuut mijlen uit de tegenwoordige kustlijn, waar de zee dan plotseling eene diepte verkrijgt van ongeveer 200 Meter en waar dus waarschijnlijk eene oudere strandlijn van Sumatra zal hebben gelegen. De vulkanen, zooals wij die kennen, zijn echter allen betrek kelijk jong en waarschijnlijk is hunne werking en opbouw eerst begonnen tegen het einde van de tertiaire periode, om door den quartairen tijd heen tot heden doch in waarschijnlijk steeds afnemende mate voort te duren. Java telt ongeveer op elke 22, Sumatra op elke 19 K.M. een vulkaan; de eruptiepunten zijn dus op beide eilanden in betrek- kelijken zin ongeveer even talrijk, het grootere absolute aantal op Sumatra volgt uit de grootere lengte van dit eiland. De overgroote meerderheid dezer vulkanen verkeert thans echter in een toestand van rust, zoodat bijv. van het 60 tal Sumatra- vulkanen thans slechts een 7 tal werkzaam zijn, terwijl op Java het aantal der in historischen tijd werkzame vulkanen ongeveer dubbel zoo groot is. 229

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 243