232 der zonnestralen gebroken en nu brak er een tijdperk van ge- stadigen vooruitgang voor de kinacultuur aan, vooral ook nadat de minderwaardige Pahudiana-boornen zooveel mogelijk waren vervangen door de betere soorten Cinchona Succirubra en Cinchona Calisaya Ledgeriana. In 1870 kwam de eerste kinabast uit Neerlands-Indië aan de markt te Amsterdam en thans staat Java verreweg bovenaan onder de kinabast pro- duceerende landen. De boomen worden aldaar ter hoogte van IOOO2000 Meter in vulcanischen bodem geplant in «gesloten bestand» en na herhaalde «uitdunning» en wegneming van de volgens de Scheikundige Controle minderwaardige exemplaren op ongeveer 1520 jarigen leeftijd «gerooid» om ook de wortel- bast te verkrijgen. Zoowel voor den inlandschen landbouw als voor de Koloniale Cultures zijn de uit de verweeringsproducten der eruptieve ge steenten opgebouwde gronden derhalve van het grootste belang en daar zooals wij boven hebben gezien zoowel op Java als op Sumatra gemiddeld ongeveer op elke 20 K.M. afstand een vulkaan wordt gevonden, blijken deze vulkanische vormingen dus van groote economische beteekenls te zijn. Wordt de vegetatie door machtige lava- of modderstroomen (lahars) over eene groote uitgestrektheid vernietigd, dan duurt het wel is waar eenige jaren, voor deze zich weder voldoende kan herstellen, doch dan is ook in betrekkelijk korten tijd alles spoedig weder met een weelderig plantenkleed bedekt en een 30 a 40- tal jaren schijnen voldoende te zijn om onder de tropen eene vegetatie in het leven te roepen, welke reeds zeer veel op een oerwoud gelijkt. Een mooi voorbeeld daarvan levert Krakatau, waar alle leven bij de vrceselijke catastrophe van 1883 totaal werd vernietigd. Drie jaren later in 1886 bezocht Prof. Treub het eiland en vond er slechts enkele soorten varens en mossen, die er vasten voet hadden weten te krijgen. Ruim 10 jaren daarna in Maart 1897 bezocht Treub het eiland weder en vond de flora belangrijk vermeerderdhet aantal soorten bedroeg toen ongeveer 60. Wederom een 10-tal jaren later in 1907 bracht Prof. A. Ernst te Zürich een bezoek aan Krakatau en verzamelde er omstreeks 80 soorten. Daar Ernst niet alle reeds vroeger geconstateerde 1) prof. Dr. G. Karsten en Prof. Dr. F. Oltmanns, Pharmacognosie, Seite 142.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 246