234 slechts weinige grassoorten, doch in een reusachtig groot aantal exemplaren, terwijl op de bergtoppen nog slechts varens en mossen worden gevonden. De varen-flora van Krakatau omvat thans een 14-tal soorten, waarvan enkele echter tot den woudzoom langs het strand zijn beperkt. Eene meerdere meters breede strook drijfhout en puimsteen omringt het eiland en de zaden der planten van de strand vegetatie zullen dus in hoofdzaak wel door de zeestroomingen zijn aan gebracht, terwijl de verspreiding der varen-sporen, welke veel lichter zijn dan het vulkanische stof, dat bij sommige uitbarstingen over een groot deel der aarde wordt verspreid x), wel in hoofd- zaak door de luchtstroomingen plaats zal hebben gehad. Van de 700 plantensoorten welke op de Sandwich-eilanden groeien, zijn 500 nooit elders gevonden en dus waarschijnlijk daar ontstaan en zoo kan ook Krakatau wellicht eens van een biologisch standpunt van beteekenis worden, door het optreden aldaar van nieuwe in het wild levende vormen. Een groot voor deel voor de naar Krakatau reizende planten is, dat aldaar nog weinig «krabben» zijn aangekomen, die elders bijna alle zaden aanvreten; wel ontmoette Ernst er een «leguaan» Var anus)van meer dan een meter lengte en Jacobson ook reeds de «Tjitjak» (Hemidactylus).2) Een merkwaardig verschijnsel bij de vulkanen van Insulinde is verder nog de eigenaardige «kratervegetatie», die den indruk wekt alsof de planten van het hooggebergte zich in de lagere zonen terug hebben getrokken in de kraters en solf ataren der vulkanen. Ter hoogte van 3590 voet wordt »Agapetes Vacciniumvulgaris» in den krater van den Goenoeng Galoenggoeng in groot aantal aangetroffen; zij wordt op alle bergtoppen gevonden, die hooger rijzen dan 7000 voet, waar geen andere boom zoo algemeen verbreid is als deze, doch in de hoogstammige wouden die dezen krater omgeven is wijd en zijd geen enkel individu van dit geboomte te vinden. 3) Verder worden van de alpenhoornen en struiken der hoogste bergtoppen veelvuldig «Albizzia montana», «Agapetes Zie het art. «Poolshoogteverandering» in den loopenden jaargang, pag. 168. Edw. R. Jacobson, De nieuwe Fauna van Krakatau in het Jaarverslag van den Topographischen Dienst in Nederlandsch-Indië over 1908. 3) Junghuhn, Java, I pag. 625, etc.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 248