239 en de hoopen los materiaal, waaronder groote brokken tufsteen van vroegere uitbarstingen afkomstig, dat een groote omweg van 3 dagmarschen moet worden gemaakt, om van het eene naar het andere punt te komen. Dicht bij den triangulatiepijler op den Bawah Kraëng ligt nu de heilige plek, werwaarts alle vermoeienissen van de reis en de guurheid van het weer op den hoogen top trotseerende de omwonende bevolking trekt, om hare offers te plengen bij den heiligen steen. Bij het uit breken van den laatsten Boni-oorlog liet ook de vorst van Gowa een «karbouw» daar offeren in de heilige overtuiging, dat de groote geesten hem zegevierend uitden strijd met de «Compenie» zouden voeren, 't Heeft echter niet zoo mogen zijn. Op den top van den Bawa Kraëng valt bijna voortdurend een fijne motregen, waarvan de hoeveelheid moeielijk is te con- stateeren. Groot blijkt ook hier de beteekenis der bergen te zijn ten op zichte van de klimatologische verhoudingen; de hoofdwaterscheiding loopt hier ongeveer van Zuid naar Noord en terwijl nu West waarts het landschap in den Zonneschijn baadt, is het Oostwaarts dikwijls overdekt met eene dikke, grauwe wolkenmassa. Gedurende een verblijf van meer dan 2 maanden op den Bawah Kraëng. gedurende de maanden Mei, Juni en Juli 1913 ten behoeve van de hoekmetingen op het punt S 1, konden dan ook geene vol doende resultaten door het personeel van den Topographischen Dienst worden verkregen, zoodat besloten moest worden om het station tijdelijk te verlaten en de metingen op een gunstiger tijdstip te hervatten; dit gebeurde dan ook in de maand November, toen de metingen voorspoedig konden worden beëindigd. 2) Ofschoon dus de vulkanen als het ware de ex ha lat i es- organen van het lichaam der aarde op vreeselijke wijze voort durend het leven en den eigendom der omwonenden kunnen bedreigen, blijken zij echter tevens de voortbrengers te zijn van den zegenrijken bodem, waarop zoo menige «cultuur» hare schoonste triomphen viert ten bate van welvaart en beschaving. T. Polêe. P. Th. Santé, De piek van Bonthain in het Jaarverslag van den Topogra- phischen Dienst in Nederlandsch Indië van 1913, pag. 171, etc. 2) Jaarverslag van den Topographischen Dienst in Nederlandsch-Indië over 1913, pag. 20.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 253