TUSSCHENOVERSCHRIJVING. Over het algemeen bestaat er geen eenstemmigheid bij de over schrijvingsambtenaren omtrent de toepassing van de overschrij vingsordonnantie, vooral wat betreft de zoogenaamde tusschen- overschrijvingen. Wat een tusschenoverschrijving is, moge blijken uit het volgend concreet geval. Tot de nalatenschap van den Chinees A. behoort een perceel, dat geërfd wordt door zijn zoon B., deze verkoopt het hem na gelaten perceel, voordat het op zijn naam is overgescheven, aan een vreemde C. C. verzoekt overschrijving rechtstreeks op zijn naam. Is dit nu in verband met de bestaande bepalingen mogelijk of moet het eerst worden overgeschreven ten name van den nog in leven zijnden B. (tusschenoverschrijving) en daarna eerst ten name van den kooper C.? De Raad van Justitie te Batavia passeert in deze gevallen twee akten en m.i. terecht! terwijl die van Semarang en Soerabaia één akte voldoende achten. Wat het recht betreft, het is duidelijk, dat men hier te doen heeft met twee aan de belasting onderworpen overgangenten eerste de overgang tengevolge van het overlijden, ten tweede de koopovereenkomst. Er is dus ook twee malen overschrijvingsrecht verschuldigd, althans indien recht en boeten nog niet verjaard zijn; anders kan worden volstaan met éénmaal het recht te betalen. De vraag wordt nu dus of voor iedere overgang een akte moet worden verleden. Beschouwen we in dit verband het be paalde in bijblad 509, dan zien we, dat erfopvolging, ook zonder overschrijving ten name van den erfgenaam, welke te dien aanzien slechts in het belang der openbare orde vereischt wordt, reëele rechten geeft. Is dit echter ook van toepassing op de vreemde Oosterlingen? Beginnen we verder, alvorens antwoord op evengemelde vraag te geven, met na te gaan, wat het Indische stelsel van Staasblad 1834 n°. 27 beoogt en in hoeverre het overeenkomst vertoont met een positief en hoeverre met een negatief stelsel. Negatief kan men het stelsel noemen, want het laat uitwinning

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 263