feestdag was volmaakt zonder opgewekt klokgebom en ieder huiverde wanneer bij brand, watersnood of ijsgang het klokgeluid door de lucht weergalmde. Wanneer bij klimmende zon op het kerkhof de «bank werd gespannen», dan was het weder de klok, die ter vergadering riep. Groot was dus de invloed van de klok op het dagelijksche leven en allengs bepaalde men zich niet meer tot de eene noodige, doch werden in de grootere torens al ras meerdere gehangen, in harmonische tonen gestemd, wat dan weder leidde tot het aan brengen van de «Carillons», zooals die op menigen stadstoren voorhanden zijn. Naast de klok vervulde op vele torens reeds spoedig het uur werk eene groote rol; op zichzelf beschouwd een meesterstuk van smeedwerk had het echter aanvankelijk ten gevolge van het ontbreken eener behoorlijk constante drijfkracht voor de tijds aanwijzing betrekkelijk weinig waarde en baarde het tengevolge van de groote onderhoudskosten ook 'al omdat de deskundigen meestal van heinde en verre ter reparatie van het bijna voort durend defecte of ontregelde werk moesten worden ontboden den kerkdijken autoriteiten niet weinig zorgen. Nadat door Huygens in 1657 de tot dien tijd gebruikelijke «onrust» door den slinger was vervangen en het isochronisme daarvan door toepassing van de Cycloïdaal-bogen tot groote vol komenheid was gebracht, liep wel is waar het uurwerk veel regelmatiger, doch ook toen nog ging het onderhoud \anhetviij samengestelde werk dikwijls de krachten van de toen reeds vrij wat verarmde Kerkelijke gemeenten te boven en daar het uur werk geacht kon worden, meer voor burgerlijke dan wel ker kelijke doeleinden te dienen, werd het langzamerhand geheel aan de zorgen van de burgerlijke overheid overgelaten. Een ander zeer groot belang had het Zeevarende deel der be volking bij het in stand blijven van de vele en dikwijls hooge torens langs onze uitgestekte en vlakke kustlijn; naarmate van hunne hoogte vroeger of later opdoemende aan den horizon, doch binnen dien kring dan ook steeds bijna overal zichtbaar, dienden ze den zeeman van ouds als „baak" en al mogen nu ook de hulpmiddelen der moderne navigatie daarin veel ten goede hebben veranderd, ook thans nog is menige toren als zoodanig van groot belang. 20

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 26