kwartsdraden vrij, terwijl hunne middellijn over de geheele lengte zeer regelmatig is. Er zijn er zelfs vervaardigd van minder dan Viooo m.M. I fj. dikte. Kwarts heeft in zijne «glasachtige modificatie» een zeer kleinen uitzettingscoëfficiënt, nl. slechts Vi7 van dien van platina1) of ongeveer 5. lo~7, dus slechts ruim de helft van dien van «Invar». Voorwerpen uit deze glasachtige modificatie vervaardigd kunnen dientengevolge zeer snelle temperatuursveranderingen verdragen. Zij kunnen na op roodgloeihitte gebracht te zijn, plotseling in koud water worden gedompeld zonder te springen. Niet alleen heeft deze glasachtige modificatie van het kwarts dientengevolge reeds zeer veel toepassing gevonden bij de vervaardiging van Chemische apparaten en bij de slingers van uurwerken, doch door de bemoeiingen van de «Preussische Landesaufnahme» zullen wij haar dus ook weldra zien verschijnen in den vorm van «meetstaven voor basisapparaten ter mede dinging met «Invar». Zoodra verdere gegevens betreffende de bereikte resultaten bekend zullen zijn, hopen wij daarop nader terug te komen. GRENSBEPALING. III. In nauw verband met ons onderwerp staat de vraag: welke waarde voor de grenzen der zakelijke rechten hebben de kadastrale gegevens? Wanneer men nagaat hoeveel tijd en geld is besteed aan her zieningen van de kadastrale kaart, dat zelfs hermetingen van ge heele gemeenten zijn verricht en dat het slechts wacht op de gereeedkoming van de secondaire driehoeksmeting en van het rapport der Staatscommissie in zake Registratie, Hypotheken en Kadaster om een vasten basis voor de techniek en goede voor schriften voor de grensaanwijzing te bekomen, om daarna op nog grooter schaal met hermetingen door te gaan, dan weet ieder wel, dat het niet alleen gaat om regelmatiger verdeeliug van de 2Ó2 T. POLÊE. Prof. Dr. A. F. Holleman. Anorganische chemie I, pag. 309,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 280